| Vladimir123779 a întrebat:

Salut băieți hey am o întrebare mai așa pentru voi dar nu e exc sa răspundă și fetele
Deci daca mie mi place de o fata (de care v am mai povestit în întrebările anteriorare) care e catolică eu ortodox daca e sa ne căsătorim la ce biserica o sa fie? Sau copii ce o sa fie ortodocsi sau catolici?

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Unul din voi trebuie sa se converteasca, daca vreti slujba la biserica.

Copii o sa fie ce vreti voi in functie de unde ii botezati.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta chiar nu este nici o problema!
Unul din voi se conversteste la reliogia celuilalt, asta daca vreti sa va casatoriti religios in biserica si sa va botezati copii.

Am in familie 2 cazuri de acest fel: soacra catolica, socrul ortodox. S-au casatorit la ortodoxi si copii i-au botezat tot al ortodoxi.

Eu si sotul sunt ortodoxi si am botezat 2 fini la biserica catolica, fiindca atata episcopia cat si preotuld e la biserica au confirmat ca nu este nici o problema.

| corina2709 a răspuns:

O sa fie alegerea voastră. Exista preoți care cununa ortodocși și catolici, fiindcă ambele sunt religii creștine