| cristian51090 a întrebat:

Salut.Cand litera o de pe rusa se citeste a si cand se citeste o, ca n-am inteles deloc.

4 răspunsuri:
| repinna a răspuns:

Există reguli, dar nu se aplică întotdeauna. În funcţie de vocala accentuată din cuvânt şi amplasamentul literei O.
Când accentul se pune pe "O" atunci se citeşte "o", de ex : вот (vot), oн (on), никто (nicto), после (posle), могут (mogut), салон (salon).
Cînd O este înaintea vocalei accentuate se citeşte "a", de ex. попал (papal), боковые (bacavîie), огонь (agoni), прощать (praşiati)
которого (catorava) etc.
Sigur sunt multe excepţii care nu-mi vin acum în minte şi sigur citesc şi eu greşit uneori. Ca să înveţi trebuie să asculţi mai mult limba (să te uiţi la filme în rusă) şi să citeşti, după o perioadă vei începe să le citeşti corect fără să-ţi dai seama.

| Robin0744 a răspuns (pentru repinna):

Foarte frumos răspuns. Vezi Krokodil= krakodil.

Răspuns utilizator avertizat