| anonim_4396 a întrebat:

Care credeți că sunt strămoșii României (poporul sau popoarele majoritare)? Credeți în fuziunea daco-romană sau aceasta era imposibilă? Argumente! Fundă

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stramosii Romaniei sunt multi. Din cauza pozitionarii geografice am fost deseori invadati si desi am invatat la istorie cat de curajosi si bravi am fost noi, adevarul e ca ne-am cam luat-o pe coaja de la toata lumea. Cine trecea pe la noi, ne invada si apoi ne viola femeile, sa nu plece nesatisfacuti. De aici si diversitatea foarte mare in infatisare a romanilor de la culoarea tenului si a ochilor pana la culoarea parului. Majoritatea neamurilor au anumite trasaturi, romanii sunt corcituri.

| Rock10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine. Cum explici unitatea lingvistica din Romania( doar 6-7 dialecte intr-o tara cu peste 21, 5-26 mil loc, cu tot cu Rep Moldova si romanii din afara)? De ce nu se pot lauda cu asa ceva tari precum Spania, Italia, Olanda etc?
Cred ca popoarele est europene au o puternica unitate lingvistica datorita unei vechimi mai mari pe aceste teritorii. Iar corcituri sunt toti din Europa. De peste 2000ani tot fuzionam, dar baza genetica dominanta nu cred ca se pierde!

| anonim_4396 explică (pentru Rock10):

Ce ai spus tu nici macar nu e un argument la problema de mai sus. Unitatea lingvistica nu are nici o treaba cu istoria. De exemplu o tara in peste 2000 de ani poate fi invadata si ocupata de 200 de ori dand nastere la 50 de dialecte diferite. Dupa care vine un sistem totalitar care impune un singur dialect. Daca acel sistem va rezista 100 de ani in picioare, la sfarsitul perioadei vei avea maxim 2-3 dialecte. Deci toate explicatia ta cu dialectele e un mare fas.

La ultimul paragraf te contrazici, nu ai nevoie de contraargumente. Fuzionarea continuaa exact asta inseamna, ca baza genetica dominanta se micsoreaza. Nu dispare, dar se micsoreaza. Romania tocmai a scapat de comunism de aceea nu avem mai multe dialecte. Romanii nu au nici un fel de mandrie, daca maine ni s-ar impune sa vorbim frantuzeste nu ar face nimeni nici o revolutie. Exista un motiv pentru care am fost bataia de joc a oricui a trecut pe aici si acel motiv este evident si in zilele de astazi. Romanii sunt slabi, supusi si tradatori, tocmai d-asta ne aflam unde ne aflam.

| Rock10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt perfect de acord cu tine ca romanii de astazi sunt slabi, supusi si tradatori si cred ca principalul vinovat este sistemul comunist care a lasat o pata neagra asupra mintilor multor romani care inca traiesc cu teama, se simt vulnerabili si neputinciosi si care inca nu cunosc adevaratele avantaje si puterea pe care ti-o ofera democratia.
Istoria recenta (sec XIV-XVIII) nu ne prezinta o Romanie plina de tradatori, supusi si slabi. Sa nu uitam nenumaratele razboaie pe care le-am avut pentru pastrarea teritoriilor si cu cata indarjire. Sa nu uitam de asemenea cat de mult ne-am dorit unirea principatelor si cat de mult au colaborat acestea inainte de a se uni. Eu zic ca asta denota o importanta unitate!
Sunt destule popoare care au disparut in negura timpului...
La ultimul paragraf am formulat gresit. Am vrut sa spun ca in decursul istoriei popoarele si limbile pamantului au suferit tranformari in mod continuu (cred ca mult mai mult in prezent decat in trecut). Eu eram mai mult interesat de radacinile acestui popor, de baza genetica. Cam toata Europa este o "corcitura" insa majoritatea tarilor au o importanta identitate istorica.
Legat de trasaturile fetei si culoarea ochilor as vedea o oarecare preponderanta in Romania a tenului mai inchis (asemanator italiei sau greciei) si ochii caprui sau negri (tipic climei noastre), iar amestecatura de trasaturi (arabe, asiatice, rusesti etc ) o intalnim in prezent in toata Europa.
Eu vad putin diferit lucrurile( poate gresesc...motiv pentru care am si postat intrebarea aici, pentru a vedea si alte pareri):
-Nu cred ca un sistem totalitar te poate influenta foarte mult din punct de vedere lingvistic( adica invat limba cotropitorului dar nu o uit pe a mea). O exceptie ar fi popoare inapoiate, necivilizate(ex: popoarele africane). Cat despre Daci izvoarele istorice nu ni-i pomeneste ca un popor inapoiat sau necivilizat (aveau organizare statala, o capitala, propria moneda, bijuteriile dacilor erau de o mare finete lucrate, aveau propria religie, obiceiuri si traditii la care tineau foarte mult si care inca se regasesc in folclorul popular etc).
De asemeni perioada de dominare romana mi se pare foarte scurta, doar 165 ani.
De ce nu vorbesc bulgarii, sarbii, croatii, slovenii, austriecii limba latina in ciuda faptului ca multe dintre aceste teritorii au fost dominate secolele intregi?
De ce nu vorbesc romanii din Ardeal maghiara cu toate ca au fost sub dominatia imperiului Austro-Ungar (un foarte agresiv sistem totalitar) timp de foarte mult timp, sau cei din Dobrogea limba turca?
Astea sunt nelamuririle mele.
Sunt foarte interesat de istoria neamului meu si poate ca fac o greseala ca inca sunt patriot...dar mi-o asum!

Multumesc pentru raspuns!

| eliaclodia a răspuns:

Nu cunosc decat un stramos de al meu, personal: Vlad Tepes. Restul sunt doar material genetic, materie. Materie care nu ma impiedica absolut deloc, dar nici usor nu imi e. Stiu asta pentru ca eu mi l-am selectat din materialul genetic, restul l-am ignorat si ma simt bine in pielea mea.Reinventand ce merita.Si am avansat spiritual dandu-mi seama ca cea mai mare prostie e sa reinventezi ce nu-ti place. Asa ca raman pe ce imi place de acum incolo. E drept ca am facut un sacrificiu si "ghiveciul nasterii, mama cu tata, nu mi-a fost confortabil si nu imi e, dar mi-a dat ce voiam sa reinventez.Doi violenti.Prosti.Mama o amplificatoare de violenta cu indarjire, oricat isi primea pumni in cap si tatal unul care nu ar fi recunoscut in veci ca poate sa se opreasca, sa nu se lase provocat. De fapt a facut box de performanta. Categoria musca. A luat nu stiu ce centura.A fost cunoscut de pasionatii de box. As putea sa le spun nu ghiveciul nasterii, ci un generator pe care mi l-am bagat in "fund", sunt racheta cosmica, tnt. AC/DC.Am pus de la spiritul meu: suferinta provocata de nedreptate si uite-ma, in clipa nasterii.Am ales gena materna provocatoare de violenta sa o domin. Pozitia asta mi-am luat. Gena paterna provocatoare de gelozie sa o domin.Ca Vlad Tepes acesta era gelozia personificata. Asa imi inchipui.Nativ in Leu.

Răspuns utilizator avertizat
| yasser25 a răspuns:

Nu era imposibila deloc!