| William1000 a întrebat:

Care sunt trasaturile unei opere pasoptiste?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Minodora32 a răspuns:

Perioada pasoptista 1830-1860 are ca nucleu revolutia anului 1848.Modernizeaza societatii romanesti, indepedenta politica, libertatea nationala, unirea provinciilor romane sunt obiectivele sociale-politice ale miscarii pasoptiste.

Epoca pasoptista marcheaza inceputul literaturii noastre moderne.Scriitorii pasoptisti provin din clasele de sus, sunt educati in Apus mai ales in Franta, si devin promotorii renasterii nationale atat prin mesajul operei literare cat si prin implicarea activa in viata politica.

De aici:
http://www.qreferat.com/......l-R755.php