| Cookiee9712 a întrebat:

Caut de cateva zile modul de viata in Sparta si nu am gasit nici pana acum. Aveti idee unde pot gasi? Niste link-uri m-ar ajuta foarte mult, multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Vezi filmul 300 ( primele 20 de minute ).

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Am invatat lectia asta la perfectie:-s modul era.'server' educatia politica se baza pe constitutia lui Lycurg. oamenii erau obligati sa mearga in picioarele goale, sa poate aceeasi haina si iarna si vara, iar copiii nou-nascuti bolnavi erau omorati.=> erau educati in stil militarist.era un stat aristocratic cu regim aristocratic :d viata economica se baza pe :agricultura comert mestesuguri si pastorit.

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

Hello!;)iata am gasit cv, sper sa te ajute(culege cel mai important )
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sparta