| Ovidiu_Gatej_1995 a întrebat:

ce inseamna "a te usca de pe picioare"? din limba populara. fundawinking

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Tanjesti dupa ceva, de exemplu dintr-o dragoste neinpartasita sau care nu poate duce la casatorie, in asa masura incat slabesti (te usuci) vazand cu ochii, azi la ora 9 ai 78 de kilograme iar la 14 ai 76, cum intre timp nu te-ai culcat ai slabit ''pe picioare''.

1 răspuns:
| justjohn a răspuns:

Adica sa slabesti sa devi anorexic, daca esti mai plinut si tii ceva regim si slabesti o sa iti zica multi ca te usci de pe picioare