| GoguGog a întrebat:

Ce parere aveti despre a face liceul in alt oras/judet?
La liceul din orasul meu nu se face prea multa carte(cam 40% iau bacul), insa avantajul la liceul acesta este ca imi ofera foarte mul timp, lucru care poate fi de folos.(pregatire bac/admitere) plus ca meditatiile sunt foarte ieftine, insa numai cativa profesori le ofera.
Parerea voastra care este?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parerea mea!
Baza de date:
-cand am facut eu liceul se faceau 6 ore pe zi inclusiv sambata;
-manualele erau mult mai groase si mai consistente in informatie ca acum;
-nu se faceau meditatitii acasa la profesor si rare ori (in situatii limita) se faceau in clasa, dupa orele de program;
-examenele erau atat oral cat si scris si presupuneau sa stii sintetiza subiectele dar si elabora nu erau tip grila in care te intreaba: e adavarat ca Eminescu a decedat in 1889?" si tu spui: "da" sau "nu";
-examenul la facultati era pe baza de raspunsuri, stiinta de carte si nu pe baza de dosar si unde am fost eu au fost 12 pe loc. De aia multi din vremea mea nu aveau facultate. Cineva mai trebuie sa si munceasca in tara asta.
In aceste conditii nimeni nu s-a intrebat daca ai sau nu timp sa te pregatesti si totusi aveam timp. Nu stateam toata ziua pe telefon sau calculator iar la joaca, discoteca si cinematograf mergeam doar cand aveam timp si eram siguri ca ne-am terminat lectiile si tonele de teme pentru acasa. e la ora 07:00 pana la ora 13:00 aveam ore. de la ora 13:00-13:30 ajungeam acasa si pana la 14:00 mancam. Apoi pana la ora 17:00 invatam pentru ziua urmatoare si de la 17:00 cand veneau parintii imi faceam temele pana la 19:00 sau 20:00.
De la ora 20 pana la ora 22:00 aveam timp de o plimbare, un film, si uneori mai ales sambata seara si duminica, la o discoteca.
Concluzia:
Nu de timp duceti voi lipsa ci de vointa. Daca as fi de varsta ta si sa am gandirea de acum m-as duce la cel mai greu liceu.
Apropo! Chiulul de la ora de istorie mi-a adus un 3 in catalog desi stiam lectia de am scris 4 pagini de caiet. Ne-a dat lucrare si ne-a scris 3 fara sa mai stea sa le citeasca. Nu a avut cine sa ne apere pentru ca mai luam si bataie daca aflau parintii ca am chiulit. Si eram elev in anul III de liceu. Succes!

2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Eu nu as face liceul in alt oras. Daca as fi intr-un oras mic sau intr-o comuna, m-as gandi sa fac facultatea in alt oras, dar liceul nu.
Daca vrei sa iei bacul si sa aplici pentru o facultate buna, poti si de la liceul din oraselul tau mic.
Pentru bac nu e nevoie de meditatii.

| CristianDima6929 a răspuns:

Fă ce-ți place, unde-ti place!