| nupebunezau a întrebat:

Cine îmi poate explica amănunțit care este structura textului argumentativ? Vă rog și cu exemple.
Fundă!

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

In opinia mea, sunt de acord cu... pentru ca argumentul 1 si argumentul 2 (foarte scurt, maxim 4 randuri de A4).
In primul rand, (citatul sau ce e) e adevarat pentru ca argumentul 1 scris in 10 randuri. De exemplu, (aici poti sa pui un citat, ceva ce ti s-a intamplat tie sau cuiva cunoscut din care reiese ca chestia aia e devarata.)
In al doilea rand, (citatul sau ce e) e adevarat pentru ca argumentul 2 scris in 10 randuri. De exemplu, (aici poti sa pui un citat, ceva ce ti s-a intamplat tie sau cuiva cunoscut din care reiese ca chestia aia e devarata.)
In concluzie, (chestia) este adevarata.

Argumentele trebuie sa le aduci singura, adica trebuie tu sa te gandesti la ele. Fii atenta si la clasa, la indicatiile pe care vi le da profesorul. Incearca sa faci un text dupa modelul asta si da-i-l sa se uite peste, daca e amabil te va ajuta cu cateva sfaturi si corecturi.