| JustWannaDance a întrebat:

Cine imi spune si mie:
-Doua deosebiri dintre Europa de est si Europa de vest?
Si:
-Doua asemanari intre Franta si Marea Britanie?

3 răspunsuri:
| Birjaru a răspuns:

1.europa de vest e bogata, europa de est...saraca
2.in europa de vest predomina culturile germanice si latine, in timp ce in europa de est predomina cultura slava.

1. tarie vest europene, membre UE, NATO, cu standarde de viata ridicate.
2.foste puteri coloniale

| anageo a răspuns:

Deosebiri Eu de vest și de est: Majoritatea țărilor din Europa de vest au ca religie oficială creștinismul catolic pe când cele din est au creștinismul ortodox, cele din vest au o economie mai avansată, turism mai intens și prestigiu mai mare, cele din est sunt mai sărăcăcioase, turism redus și ieftin, mai puțin cunoscute.

Asemănări Franța - Anglia:
-foste mari imperii coloniale
-o mare importanță în istoria lumii
-fac parte din Europa de Vest
-au ieșire la Oceanul Atlantic
-au limbi vorbite la nivel internațional

| saina a răspuns:

Europa de est si europa de vest sunt amandouo niste panarame