| celmareinvata a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine la aceasta problema la chimie. Am gasit-o la o fisa d elucur de pe net, spune asa:Calculeaza masa de aluminiu care se poate obtine din 4kg de oxid de aluminiu.

Răspuns Câştigător
| PsychSţev a răspuns:

Bunăă.

Păi. prima dată scrii schema problemei. Calculezi masa molară a oxidului de aluminiu ( 27 * 2 + 16 * 3 ). Cum aluminiu are masa 27, calculezi astfel :
x = 4 * 27 supra Masa molară a oxidului. Unde x este masa de alumniu.
Sper să fie bine, şi sper că te-am ajutat. :-s

Succes!winking

1 răspuns:
| bogdapost a răspuns:

Calculezi mai intai masa molara a oxidului de aluminiu (este 102 grame pe mol) in aceste 102 grame oxid de aluminiu se gasesc 54 grame aluminiu iar 4000 grame(4 kg) oxid de aluminiu se gasesc x grame aluminiu iar apoi il afli pe x cu regula de trei simpla
si asta e problema