| maite13 a întrebat:

Cine stie care sunt regulile de admitere la un liceu pedagogic? Am auzit ca se dau probe eliminatorii la desen si muzica, asa e?
Va rog sa-mi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| PsiholoagaTa a răspuns:

Buna. Eu sunt la un liceu pedagogic, profil pedagogie. Clasa a 11-a te sfatuiesc sa mergi, este foarte bine, insa pedagogia e cam grea, sa zicem. Probele sunt floare la ureche, un nimic si cel mai prost le trece. la sport e un nimic. ceva alergare, nu trebuie sa iesi prima doar sa nu te aprosti din fugit... desen, o carte si o vaza acolo orice, si muzica cand o mel. din gimnaziu super usoara si gata! DAca in liceul la care vrei sa mergi se face doar o clasa de pedagogie si vor 60 de fete sa intre : pot doar 30. astfel vor fi eliminate cele mai putin pregatite si cu medii slabe. Nu cred ca esti prin acelea! Te sfatuiesc sa mergi, termini cu o diploma si fara facultate te poti face direct educator/ invatator. MErita. Funda?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută aici ce te interesează, www.edu.ro
Mult succes!
Pa, pa.

| Pavellina_Pave_1994 a răspuns:

Probele la educator -invatator sunt foarte usoare. Trebuie sa dai la muzica (2- 3 strofe dintr-o piesa la alegere ), desen (natura statica, in creion ), dictie( reciti o poezie cu intonatie. 2-3 strofe si compunere cu tema de ce ai ales acest profil ). sport ( alergare de teren si cateva exercitii simple din gimnaziu )