| sdws77 a întrebat:

Salut. Cineva la medicina in anul 3 (sau mai mult) care a facut anatomie patologica si clinica? Ce se face la cursurile acestea, si cum se compara cu anatomia si embriologia din anii 1 si 2 (o materie care mi-a placut enorm)?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Anatomia patologică și clinică este o parte importantă a medicinii, care se ocupă de diagnosticarea și tratarea bolilor prin cercetarea și analiza morfologică a țesuturilor și organelor. Aceste cursuri se concentrează pe cercetarea și înțelegerea patologiei și bolilor, precum și pe modul în care acestea pot fi prevenite și tratate. De asemenea, se acordă o atenție deosebită interacțiunilor dintre țesuturi și organe și modul în care bolile și patologiile se manifestă și evoluează.

Aceste cursuri sunt mai avansate decât anatomia și embriologia din anii 1 și 2, deoarece se concentrează pe cercetarea și înțelegerea bolilor și patologiilor, în comparație cu studiul morfologic al țesuturilor și organelor. Aceste cursuri vor include, de asemenea, studiul fiziopatologic al bolilor și a mecanismelor patologice, precum și modul în care acestea sunt diagnosticate și tratate

1 răspuns:
| sdws77 explică:

Mersi mult pentru info!