| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Concurez pentru un post la politia de frontiera, Oradea.
In mod normal ar trebui sa intru prin noiembrie.
Problema sta in felul urmator :
Iubita mea sta in alt judet. Stiti cumva daca imi permite scoala sa plec in alt judet sa o pot vedea? Pot oricand sau trebuie sa am permisiune? Daca e cu permisiune, e destul ca motivatie faptul ca vreau sa o vad? Ce sa fac? Chiar vreau din suflet sa o vad cat timp sunt acolo.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a pleca din unitate in localitate ai nevoie de bilet de voie (valabila pentru o zi).
Pentru plecarea in alta localitate ai nevoie de permisie (valabila pentru distanta mai mare si mai multe zile). Langa permisie poti cere si primi si foaie de drum (nu obligatoriu).

In cazul tau, prietena te poate vizita, iar tu ceri un bilet de voie (care se da mai usor),

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si la scoala de politie este ca la armata, in cazarma.
Ai dreptul periodic la permisie, precum poti obtine si invoiri ocazionale de scurta durata.
Comandantii tai pot acorda invoirile si permisiile in functie de comportamentul tau si cheful lor.
Doar cate o permisie anuala este obligatorie, dar si acesta se acorda dupa vointa comandantilor.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Nu este chiar asa. Permisia anuala nu se acorda dupa vointa comandantilor, deoarece este stabilita prin ordin al ministrului. In primul rand ce este obligatoriu nu este la voia nimanui. Din scoala pleaca toti elevii deodata in permisia anuala. Este ca in scoala militara, nu ca in unitatile luptatoare.
In al doilea rand el nu concureaza pentru scoala, ci pentru incadrare. Cel putin eu asa am inteles.
Chiar daca ar concura pentru scoala, ar avea si alte permisii: de Paste, de Craciun stabilite prin ordin al ministrului.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Si ministrul este comandant, daca le da ordine. tongue

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

In primul rand ordinul ministrului are caracter infralegislativ, pe cand ordinul verbal al oricarui comandant nu. Ordinul ministrului se publica in monitorul oficial, deci are caracter de lege si se poate schimba tot la fel.
In al doilea rand, cred ca stii ca un ordin al unui sef inferior nu are voie sa contracareze sau sa modifice al unui sef superior.
Permisiile si concediile - parte din programa anului de invatamant al elevilor din scolile militare - se stabilesc de fiecare structura militara in parte cu mult timp de inceperea anului scolar. Dar nu orice subofiter - daca nu gresesc, cum ai fost si tu - are asemenea cunostinte.
Dupa tine, chiar la cadrele militare poate comandantul sa anuleze permisiile de drept. Ma refer la cele de drept, asa cum este si permisia anuala si cele de sarbatori din scolile militare.
In alt rand de idei, daca este prevazuta permisie, elevii nu mai aunde sa serveasca masa, deoarece nu au prevazutealimente pentru asa ceva. Daca totusi comandantul ar face un asemenea abuz, in cateva zile ar pleca nu numai din functie, dar si din armata, direct la puscarie.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Daca cineva nu respecta ordinul comandantului, atunci evident ca poarta consecintele.
Eu nu m-am referit la permisiile programate si comunicate in M. O., ci la cele acordate la nivele inferioare.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Ba da, te-ai referit la permisia anuala, care, daca ale scolii cursuri depasesc un an se numeste concediu.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Concediul e unul, permisia e alta.
Concediul /permisia lrgiferata sunt unul. Permisele acordate "local" sunt ocazionale (de merit sau de nevoi /ocazii urgente).
A nu se face confuzii!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru Bula):

Sincer sa fiu nu am inteles mare parte. Imi poti spune daca pot pur si simplu sa plec, din cand in cand, spre ex odata pe luna sau ceva de genul, din cadrul institutiei pana in alt judet, din apropiere, si inapoi? In cadrul unei zile, desigur

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Pai eu despre asta vorbeam. Tu ai spus ca si permisia anuala poate fi anulata de comandant, iar eu am spus ca aceasta este legiferata prin ordin al minustului sau prin aprobarea acestuia pe structura anului (perioadei) de invatamant.
Nu-ti mai raspund aici, ca faci unele confuzii. Abordeaza-ma in privat, daca vrei sa te lamuresti.

| mi25 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Cu aprobare poti sa ai o invoire pana la 48 de ore cu parasirea garnizoanei (localitatea unde se desfasoara cursul). Aceasta este la latitudinea comandantilor: de grupa, pluton, companie batalion de institutie.

| Bula a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Pentru a pleca din unitate in localitate ai nevoie de bilet de voie (valabila pentru o zi).
Pentru plecarea in alta localitate ai nevoie de permisie (valabila pentru distanta mai mare si mai multe zile). Langa permisie poti cere si primi si foaie de drum (nu obligatoriu).

In cazul tau, prietena te poate vizita, iar tu ceri un bilet de voie (care se da mai usor),

| sierra1 a răspuns:

In weekend poți merge unde vrei

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru sierra1):

Pot merge unde vreau, fara sa dau socoteala sau ceva? Daca da, ar fi ideal

| sierra1 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Ai un interval de timp precis, unde ajungi tu in timpul ăla, te privește

| mi25 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu poti merge unde vrei si cum vrei. Daca esti in scoala ai program de unitate militara. Poti parasi cazarma doar cu aprobare, in invoire, iar garnizoana numai cu aprobare, trecut in registrul de aprobari.
Anomalia este ca daca vine prietena la tine - chiar daca traiesti cu ea - nu se prevede sa ai invoire. Daca vine sotia, da.
Nu te lua dupa ce spune sierra1. Nici cadrele militare nu pot merge un weekend unde vor, daramite elevii militari, care au regim de cazarma.