| VTX a întrebat:

Salut.Credeti ca cineva care a fost la profil uman ar putea sa se descurce la facultatea de informatica?

Răspuns Câştigător
| PaulCCraciun a răspuns:

Daca cele doua persoane de mai sus ti-au bagat un NU mare si gras, eu vin si iti spun ca DA, se poate, si nu vorbesc prostii. Eu sunt la AC ( automatica si calculatoare, si se face informatica la greu si aici - si doar asa ca fapt divers, poate te intereseaza, AC-ul e mai bun decat Informatica, si nu zic asta pentru ca eu sunt la AC, ci pentru ca inveti informatica si aici + cunostinte hardware de toate felurile, incepand de la banalul LED pana la amplificatoare si etc, dar acum depinde ce ai de gand cu viitorul tau). De ce spun ca se poate, pentru ca am colegi aici la AC, care nu au facut o iota de info in liceu, mate foarte putin la fel si fizica, si se descurca, dar (si aici e un foarte mare DAR ), trebuie sa inveti serios. Prin invatat serios, nu zic 24 din 24, dar cu siguranta trebuie sa mai tai din petreceri, iesiri, distractii si toate alea, cu toate ca multi cred ( din pacate) ca asta inseamna studentia. Acum nu vreau sa crezi ca toti cei de la AC/Info sau altele sunt acei tocilari 'clasici' cu lentile la ochelari cat fundurile de la sticlele de sampanierolling on the floor, dar va trebui sa faci ceva sacrificii. Pe langa acel "invatat serios" iti va mai trebui si ceva "inclinatie/vointa/dorinta" catre/pentru informatica, pentru ca e un domeniu ce iti va manca foarte mult timp, atat in facultate cat si ca meserie ( daca asta vei alege) si daca atunci cand dai de un exercitiu ce trebuie rezolvat, o chichita nu iti iese, si renunti, atunci faptul ca ai venit la Info e pur si simplu o pierdere de vreme. Si eu cand rezolvam probleme, stateam si faceam brainstorming cate 4-5 ore la cate o problema, pana gaseam solutia, dupa care luam o bere si ma relaxam ca ma durea capu' rolling on the floor. Daca nu iti place ce faci, NU te vei descurca, si asta e valabil in orice facultate/meserie. Trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci in privinta facultatii, pentru ca am colegi de grupa care vor sa se apuce de alta facultate, pentru ca nu le mai place sau alte motive de-astea. "Succesuri"!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar daca faci mult studiu individual ca sa acoperi lipsa bazelor in informatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.Dacă are doar cunoştinţele de la ore, în mod sigur nu.La profilul uman se face doar TIC - Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor, ceea ce se face la matematică-informatică e mult mai mult şi mult mai greu, acolo se fac probleme.

| BluishAngel a răspuns:

Cu siguranta nu.La profilul uman nu se mai face informatica precum si matematica, fizica, chimie din clasa a 11-a.Plus ca daca termini liceul la un profil uman, la final numarul de optiuni pentru facultate va fi restrans si de asemenea acesta va implica doar facultatile umane, cum ar fi Academia de Politie, Facultatea de Litere, Jurnalismul etc. Poate daca acea persoana ar fi luat ore de informatica, asa probabil ar fi facut fata deoarece nu ar fi pierdut materia.
Deci raspunsul este nu. Sper ca te-am ajutat. happy