| Nushcenumesapun1 a întrebat:

Salut, credeți că este posibil să învăț germană la nivel măcar de B1 în circa 2 ani și ceva, sunt la facultate în anul 1 și aș vrea șa fac masterul în Germania/Austria și ulterior poate să mă stabilesc acolo dar mă cam înspăimântă limba. Sunt conștient că dacă ajung acolo cel mai probabil se vor prinde toți că sunt Äuslander( cuvânt luat din melodiile celor de la Rammstein, am oțâră germană pe degete, scuzehee hee) )
Dintre cei care cunosc acesta limbă, cât timp v-a luat să o învățăți? Ce ați făcut specific? Ați avut abonamente la anumite aplicații? Ati făcut cursuri? Ați citit cărți cu dicționarul lângă? Mi-ar plăcea să citesc răspunsuri cât mai detaliate de la persoanele care știu deja limba măcar la nivel de B2. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Daca nu ai job sau alte ocupatii seriose in afara de facultate, e posibil sa inveti germana in 2 ani. Dar totusi, 80-90% din timpul liber trebuie sa ti-l dedici limbii germane, teoria si practica, dar si mai mult daca poti. Eu nu am invatat, dar din estimarile statistice, spune ca cei care cunosc engleza sau franceza, le-ar trebui in jur de 600-700 de ore de studiu, intr-un an ar fi cam 2 ore pe zi, dar daca vrei sa aprofundezi, sa ai accent, sa cunoști mai multe expresii si reguli gramatice, poti pune 6 ore pe zi, si rezulta 2000-2200 de ore pe an. In ritmul asta, in 2 ani ai putea fi expert, B2-C1, probabil, dar dovedit in special prin practica vorbirii, scrierii, ascultarii si scrierii in aceasta limba. Ideal este sa treci un examen de limba germana cunoscut la nivel international.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o lucrare de master trebuie sa stii limba la nivel B2 sau si mai sus (C1, chiar C2).
Pentru asta trebuie sa traiesti si sa vorbesti intre germani, minim 4-5 ani + sa inveti oarte bine gramatica, dar si literatura de specialitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că e posibil.
Am tot învățat de la 5 ani până acum. Grădi germană. Fratele și sora vorbeau în familie.
Școala era mixtă. Am lucrat 3 ani la Mamaia. Am fost în Germania 2 săptămâni. Cei de acolo nu își dădeau seama că sunt străin. Secretul? Să iubești limba.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Limba Germana era foarte bine sa o inveti cand erai mic 7. 8 ani clasele primare, acum la varsta ta este greu sa o inveti si daca o inveti niciodata nu vei vorbi ca un german nativ adica care s-a nascut acolo, faptul ca vrei sa faci masterul in Germania fara sa stii sa vorbesti si sa scrii bine in germana nu ai ce face la ei, mai bine fa ti aici masterul deoarece nu o sa inveti limba in 5 ani cit ar dura facultatea, daca nu ai aplecare talent la invatat limbi straine nu o vei invata niciodata germana, toti i si dau seama ca esti strain acolo in Germania, limba Germana si oricare alta limba nu se invață singur sau de pe net, ai nevoie de cursuri sa mergi la scoală de limba germana cu profesor autorizat care stie si germană si română, sa i ti explice ce semnificatie are fiecare cuvintt, si după ce sti cît de cît sa vorbesti germana trebuie sa conversezi cu cineva cu o persoana de cetatenie germana care el te va perfectiona sa vorbesti, cam tîrziu foarte tîrziu te ai gîndit sa inveti germana, ce varsta ai?

| Nushcenumesapun1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

19 ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nushcenumesapun1):

Mersii pentru funda si mult succes

| toniela a răspuns:

Hei!
Poti incerca sa inveti germana online cu www.germanaonline.ro
Au acolo cursuri conversationale cu nativi, dar si lectii video cu ajutorul caruia poti invata teoria.

Mai sunt site-uri precum www.InvataGermana.ro care iti ofera practic acelasi lucru. Plus ambele site-uri iti ofera resurse si informatii utile pentru a te descurca in procesul tau de invatare.

Eu pot zice sincer faptul ca pe mine m-au ajutat mult cursurile conversationale cu nativi, pentru ca asa am invatat sa vorbesc aproape ca un nativ. Ma gandesc ca si pe tine te-ar ajuta acest lucru, mai ales ca doresti sa studiezi masteratul in Germania/Austria.