| RobertG101 a întrebat:

A facut cineva de aici cursuri de limba germana in Germania? Ati reusit sa o invatati cat de cat? Cat de efficient se preda la aceste cursuri?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am urmat timp de 10 luni nivelele de germana A1, A2 si B1 la Volkshochschule, pot spune de cum eram inainte doar cu cateva cuvinte pe care le cunoasteam in germana, acum ma fac inteleasa de aproape toata lumea. Nu inteleg in proportie de 100%, pentru ca sunt multe cuvinte pe care le invat si de pe drum. B1 este nivelul de comunicare cam la 50% sa zic asa. Exista nivele pana la C2 adica cu asta deja poti urma si o facultate daca vrei, asta ca exemplu.
Oricum de asta, profesorul te ia direct in germana, tu trebuie sa ai la tine dictionar roman-german/german-roman si manualele pe care ti le recomanda sa le cumperi de la librarie ori de pe internet (asta daca nu gasesti la librarie). Un profesor este cunoscator de mai multe limbi, asta in cazul ca tu mai stii si engleza, tie iti poate traduce cuvantul din germana in engleza ca sa intelegi ceea ce inseamna.
Noi am avut 2 profesori, faceam in zile diferite cu unul sau cu altul. Primul fiind neamt si era cunoscator de spaniola, engleza, italiana, iar celalalt era de natie greaco-albanez si era cunoscator de albaneza, greaca, engleza, spaniola si bineinteles si germana. Ne-a ajutat foarte mult, pentru ca eu stiind si engleza si greaca am putut sa ma fac inteleasa si sa preiau informatii de la amandoi si astfel am putut memora cuvintele.
Oricum de asta, mai trebuie sa ai vointa si ambitia de a invata si singur acasa pe langa ceea ce se preda la cursuri, asta daca vrei sa o inveti, daca ramai doar cu ceea ce se preda la curs si cunostintele tale de germane vor fi mai slabe.
Am inceput sa stalcesc germana cam dupa 3 luni jumatate, inainte la locul meu de munca puneam o colega sa imi traduca, acum dupa terminarea cursurilor stau la taclale cu toti de la serviciu. Chiar imi spun, cum eram inainte ca nu stiam nici o boaba si acum am avansat foarte mult si ma incurajeaza. Totul depinde de tine, daca vrei sa inveti sau nu. Am intalnit persoane care s-au lasat dupa 1-3 luni de curs zicand ca nu pot intelege germana daca nu vorbeste profesorul in limba lor materna, dar din pacate nu se poate sa li se vorbeasca cum vor ei, caci in clasa exista din toate colturile lumii cursanti si doar asa poti invata germana.
La mine in oras, cursul de la Volkshochschule pe timp de 10 luni a fost 750 euro, desi luand toate examele am platit numai jumatate din suma. Se plateste lunar si dupa ce vei lua toate examenele de la nivele, tii se returneaza jumatate din bani, daca nu iei nici un examen in aceste 10 luni, suma nu se va returna.
Mai este o varianta de a plati JobCenter cursurile tale de germana, nu trebuie sa faci prea multe absente, astfel acestia vor opri de ati mai plati scoala. Numai ca cei de la JobCenter, ca sa-ti plateasca ei, trebuie sa ai un salariu mic pana in 1000 euro adica, daca ai in jur de 2000, atunci tu iti vei suporta cheltuielile.
Am avut in plan sa fac si nivelul B2 pentru a face un Ausbildung in Tehnologie Dentara, desi m-am lasat, caci prin Germania nu voi mai sta prea mult, anul asta si reintoarcerea definitiva in Grecia. happy

| LoredanaS19 a răspuns:

Se preda foarte bine extrem de bine pot sa spun, eu am învăţat germana direct din scoala dar pot sa iti spun ca am avut un coleg arab care făcea cursuri de germana de 5 luni si ştia Germania aproape la perfectie, mai bine ca mine care sunt de 2 ani aici, deci in concluzie iti pot spune ca se preda destul de bine happy

| ydcgderimonxiiducbrn a răspuns:

Buna! Eu am facut cursuri de germana si pot sa spun ca eu am reusit sa o memorez foarte repede. La cursuri se preda foarte eficient iar prima oara vei invata lucrurile esentiale. Sper ca te-am ajutat. Sa ai o seara buna!

| Damarisrebeca21 a răspuns:

Buna Robert

Eu am invatat la scoala limba. In schimb Mama a facut un Kurs de limba Germana 7 Luni.
A platit mult si nu prea a invatat nimic doar cateva propozitii si cuvinte. A bagat in Ei Germana gramatica pura.
Si in 2 Luni, trebuia sa stie o carte! Si platesti mult si nu inveti asa repede si sa iei cursu de la inceput mai odata platesti enorm asta si vor de aia fac asa ca sa scoata Bani frumosi.
Acuma depinde de scoala si de Zona. Mama a prins o Poloneza care preda!
Uita-te pe Google in Zona unde esti tu.

Ah la Volkshochschule e Kurs foarte bun.

Baga pe Google Orasul unde stai sau in jur pe acolo Volkshochschule si Orasul.

| Stefanie21 a răspuns:

Buna Robert

La Volkshochschule sunt Kursuri bune din cate am auzit.
Deutschkurs sau Sprache lernen poti baga si asa si Orasul de unde esti.
Sper ca te-am ajutat. Daca nu te descurci lasa un comentariu
Cu Orasul de unde esti si te pot ajuta eu. Te pot indruma daca nu te descurci.