| coadadematura a întrebat:

Salut,cum este mai corect:raspunde repede sau raspunde rapid? In legatura cu mesajele.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Ambele variante. "Repede" si "rapid" sunt sinonime (de cele mai multe ori).

| MihaelaDart a răspuns:

Ambele sunt corecte.

Bula
| Bula a răspuns:

Corect este daca lasi cate un spatiu dupa fiecare semn de punctuatie!

| Ineys a răspuns:

Raspunde repede.
Rapid e folosit mai mult ca adj. adverbial, insotit de substantive etc.

De ex avion rapid, animal rapid, etc. Dar la verbe se foloseste repede: merge repede, raspunde repede, etc.