| ImTheBest a întrebat:

Am intrebat aici pentru ca stiu ca este cel mai bun site de intrebari si la care se raspunde foarte repede la intrebari.
As vrea sa stiu cum se face si cand se inscrie la un liceu?
Va rog am nevoie de un raspuns foarte rapid.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sfârşitul anului şcolar, te vor ghida profesorii respectiv dirigintele şi îţi vor spune cum este cu inscrierea, deci nu îţi fă grji.
Vei primi o foaie cu fiecare liceu în parte de la tine din oraş cu profilurile acestora, iar în dreapta media de admitere. Tu trebuie să încercuieşti liceul la care doreşti să intri şi pentru care ai media. Apoi dacă vei fi acceptat vei fi însoţit de un părinte la liceul respectiv şi vei completa nu ştiu ce formulare...

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am prins alta procedura.
La sfarsitul clasei a 8-a am completat o fisa la o sedinta cu parintii, unde am trecut un 'top' al liceelor la care vreau, pe profile. Fiecare liceu avea un cod unic, si trebuia notat foarte atent, nu se puteau corecta.
Dupa ce am aflat la ce liceu am intrat (repartizat dupa media mea, in concurenta cu a altora, n-are cum sa fie cum spune Ancient, ca nu se cunosc mediile concurentilor in momentul cererii de inscriere!), am mers in timpul vacantei de vara la liceu, cu buletinul, si am completat cateva foi, ajutat de un profesor de la liceu, care se ocupa de asta.
Asta a fost in 2008, nu prea cred ca s-a schimbat procedura, cred ca ai primit raspunsuri de la elevi mai mici decat tine, care cred ca le stiu pe toate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fiecare liceu are o medie de admitere. De obicei ultima notă cu care a intrat cineva la acel liceu.(Cea mai "mică") Iar procedura "prinsă" de tine presupun că a fost anul trecut nu în 2008, prietene "VRUMVRUM".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

'Pretene', eu stiu ca media de admitere de la licee se stabileste dupa ce se incheie admiterea, ca daca vine o generatie in care doar 20% din elevi au media peste 7, nu o sa stea liceele goale.
Si nu, n-a fost anul trecut, chiar a fost in 2008.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Este exact cum spui tu.

| ovidiu2295 a răspuns:

La sfarsitul anului scolar, dupa incheerea mediilor se va face inscrierea la liceu. Iti va aduce un dosar unde ai nemele liceelor si profilele acestora.Tu va trebuii sa incercuiesti profilul de la liceul care doresti sa intrii. Si atat, e foarte usor.

| ImTheBest explică (pentru ovidiu2295):

Adica admiterea aia nu si imi scriu numele acolo in ea cnp tot incercuiesc un liceu si profilu si gata?

| KateBubble a răspuns:

Deci, dupa ce dai examenul si vezi care este media ta de admitere ( media aritmetica intre media notelor de la romana si mate si media celor patru ani de gimnaziu) va va chema cineva de la scoala la care ai invatat pe toti cei de-a opta pentru a completa o foaie cu optiunile tale pentru licee. Adica veti primi o brosura cu liceele si colegiile din judetul tau, la fiecare fiind precizata ultima medie de admitere de anul trecut si un cod unic corespunzator fiecaruia. Tu vei scrie pe fisa data codul unitatilor de invatamint pentru care optezi tu, raportandu-te la ultima medie. Ideea este sa pui cat mai multe optiuni. Sper ca te-am ajutat!