| alexandramatei110 a întrebat:

Salut! Cum îmi calculez media anuală, dacă pe primul semestru am încheiat o cu 9, 93 si media la purtare 10, iar pe al 2-lea semestru am numai medii de 10 și cea de la purtare 7?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media generala anuala este media aritmetica a mediilor generale de pe cele doua semestre, calculata cu doua zecimale si fara rotunjire.
Media generala semestriala este media aritmetica a tuturor materiilor facute, inclusiv media la purtare, calculata tot cu 2 zecimale si fara rotunjire.
Numai din ce-ai spus nu putem calcula mediile semestriale si implicit cea anuala, deoarece nu spui numarul materiilor si daca in mediile semestriale sunt incluse sau nu mediile la purtare.
Daca faci cum am spus sunt simple de calculat, atat mediile generale semestriale, cat si cea anuala.

1 răspuns: