| Anonimul135 a întrebat:

Salut, cum pot sa maresc comentariul pe baza unui text de exemplu, adica sa scriu mai mult? Ce cuvinte ar trebui sa folosesc?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dulci ca mierea sa fie cuvintele talelaughing

| PainTech a răspuns:

Comentariul nu îl mărești adăugând cuvinte, ci adăugând idei noi sau dezvoltând și exemplificând ideile precedente.

| Laura162 a răspuns:

Te referi cumva la primul subiect de la bac, punctul cu comentariul de 3-5 randuri?
1. Gasesti 1-2 idei potrivite cerintei, idei pe care poti sa le legi corect intr-un singur paragraf sau 2 paragrafe (cu ultimul rand intreg, nu 4-5 cuvinte).
2. O "smecherie" practicata des e sa te folosesti de cerinta. Practic, o repeti.
3. Nume, citate/exemple din text care sustin ideea.
4. Folosesti cea mai lunga varianta la care te poti gandi.

Exemplu pentru punctele 2-4: Prezinta stilul de viata al personajului principal, in perioada in care acesta a locuit in Bucuresti, asa cum reiese din text.

Pe baza textului dat, in perioada in care personajul principal, Iulian Popescu, a locuit in Bucuresti, stilul de viata al acestuia poate fi considerat/descris ca (in loc de "era") sanatos/monoton/simplu/riscant/etc. Apoi explici de ce, cu exemple din text.