| MonyMoniq a întrebat:

Salut, cum pueti explica proverbu: „Sa o iei razna prin papusoi" please ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Nu este un proverb ci o expresie populara si este folosita in limbajul colocvial in special cu intentia de a sublinia incoerenta unui discurs sau a unei demonstratii, folosirea in cadrul unui discurs sau a unei demonstratii argumente ce nu au legatura cu universul specific al acestuia, in general incoerenta unui discurs.

| W1z4rd a răspuns:

Adica sa fugi atat de repede incat sa nu mai fii constient de locul unde te afli in momentul respectiv.