| georgekeno97 a întrebat:

Cum se calculeaza media la materiile cu teza? Am urmatoarele note : 5; 5; 4 si 4 in teza?

Răspuns Câştigător
| ??c??? a răspuns:

4,6 ăsta se înmulțește cu 3 apoi se adună cu teza și împarți la 4!

10 răspunsuri:
| ??c??? a răspuns:

Se face media aritmetică a notelor fără teză. Rezultatul se înmulțește cu 3 apoi aduni cu teza și împarți la 4.

| georgekeno97 explică (pentru ??c???):

Pai 5+5+4= 14 14 : 3=4, 6 Acest 4, 6 se rotunjeste la 5 sau ramane sa 4, 6?

| alex123andru123 a răspuns (pentru ??c???):

In sfarist un raspuns bun! happy

| ??c??? a răspuns (pentru alex123andru123):

blushing

| ??c??? a răspuns (pentru georgekeno97):

4,6 ăsta se înmulțește cu 3 apoi se adună cu teza și împarți la 4!

| Adee26 a răspuns:

Se face media fara teza dupa care inmultesti rezultatul cu 3, il aduni cu teza si imparti la 4. La tine media fara teza e 4.66. O inmultesti cu 3 si da 13.48; aduni teza : 17.98 si imparti la 4 si iti iese 4.49 :d.

| AtomicTH a răspuns:

laughing la notele astea multa bafta...

| Mudy a răspuns:

Esti corigent, las-o dracu de treaba...

| Hakar a răspuns:

Se aduna notele acestea se impart la 4 se aduna cu teza si se imparte la 2 funda?

| Hakar a răspuns:

Se aduna notele se inpart la 4 si se aduna cu teza si inparti la 2!

| RobertHahaha a răspuns:

Buna pai faci media aritmetica a celor 3 note:5+4+5=14,14:3=4,66,pe 4,66 il inmultesti cu 3 si face 14, aduni cu teza adica cu 4 si vine 18, pe 18 il imparti la 4 si vine 4, 5.Numai bine.