| DDX99 a întrebat:

Salut.Cum se face media de la examenele de clasa a 8 a alea nationale?

Răspuns Câştigător
| Steliana_Alexandra_1994 a răspuns:

Buna! Media generala 5-8 se calculeaza astfel: media generala din clasa a5a + media generala din clasa a6a +media generala din clasa a7a + media generala din clasa a8a, iar suma lor se imparte la 4. Apoi aceasta medie care ti-a iesit, o aduni cu media examenelor(nota examenului la romana +nota examenului la mate, impartita la 2) si o imparti la 2. De exemplu: pe clasa a5a am avut 9, 71; pe a6a am avut 9, 82; pe a7a am avut 9, 94; iar in a8a am avut 10. Media 5-8 va fi (9, 71+9, 82+9, 94+10)/4=9, 86. Iar apoi in examen am luat 9, 70 la romana si 9, 60 la mate, deci media examenelor e 9, 65. Deci media mea de adimitere va fi ( 9, 86+9, 65)/2. sau Media genera : Media de pe cei 4 ani se aduna si se imparte la 4.
Media examenelor : Mate+Romana = x si x se imparte la 2.
Media Totala : Media celor 4 ani + Media din examen =y si y se imparte la 2. funda?

1 răspuns:
| ReiVaN a răspuns:

Media generala din clasele 5-8 + media celor 2 note pe care le iei la examen
bafta happy