| capoi a întrebat:

Salut, daca am gasit un inel vechi de 1 gram ce pare sa fie aur, in curte, pot sa il vand la amanet? De exemplu, stiu ca este legea aia ca orice gasesti in pamant etc e a statului sau ceva, am dreptul sa il vand? La amanet cand vinzi ceva iti cere buletin etc?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai verifica, daca inelul este din aur!
Daca intr-adevar este din aur, atunci trebuie sa aiba un marcaj in INTERIORUL inelului (un numar din 3 cifre), care atesta cata parte este aur.
In lipsa acelui numar, doar un bijutier poate verifica continutul, cu o solutie speciala (apa regala).

| doctorandus a răspuns:

Iei legea prea în serios.

| relian a răspuns:

Si daca iti cere buletin ce? E un prapadit de inel, faci o intreaga teorie pentru nimic, nu te baga in sama nici statu, nici politia pentru rahatu ala ce faci atitea valuri laughing iti este frica si de umbra ta.

Legea se refera la resurse din pamint, nu ce sta deasupra, ce este deasupra este proprietatea ta, totul pana la o anume adincime si inaltime. Poti sa faci ce vrei cu fierul ala mort este alegerea ta.

| lpavel a răspuns:

Orice gasesti in pamant vechi de sute de ani si are o valoare mare sau istorica trebuie declarat! dar tu cu acel nimic ce vrei sa declari? laughing Du-l linistit la amanet ca nu se ia nimeni de tine! Numai sa nu fi luat in ras ca nici nu e de aur... Daca nu are o stanta (un serial) nu e de aur!

| capoi explică (pentru lpavel):

Asta ma gandeam si eu, dar cand citesti legea si o creanga daca gasesti ei zic sa declari laughing))
Nu imi e de lege cat imi e de amanetul in sine, ca poate au ei chef sa raporteze ceva. Dar din nou, la amanet cand vinzi ceva, cere buletin?

| lpavel a răspuns (pentru capoi):

Poate da, dar ce conteaza? Ei nu au de unde sa stie ca tu l-ai gasit in pamant! Poate l-ai mostenit de la bunicul tau sau l-ai cumparat... nu te vor intreba de unde il ai! Pur si simplu il vor verifica daca e de aur si cate carate/ grame are apoi iti vor zice pretul tu accepti, iei bani si pleci, atat!

| minrest a răspuns:

Legea nu priveste cazul asta. Inelul nu e destul de vechi ca sa aiba valoare istorica. L-a pierdut strabunica ta, esti sigur ca vrei sa il amanetezi pe 80 de lei si sa nu il recuperezi? De ce nu l-ai pastra, cu alte lucruri ale familiei. Daca tii, vinde-l, poate iei pe el maximum 140 de lei. Sa dai lucruri la amanet garantie si sa le abandonezi e o prostie.

| VoidEternal a răspuns:

Eu știam că vechimea se măsoară în ani, nu in grame laughing

Glumesc. N-ai nicio treabă, du-l liniștit.

| capoi explică (pentru VoidEternal):

O sa il duc, sunt curios din ce e mai mult decat ar fi pretul

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

La amanet iti cere buletinul. Cel mai bine daca vrei sa vinzi daca e vechi si gasit in pamant este sa mergi la un muzeu de arheologie. Daca e relicva ei iti dau pretul pe gram/aur si :25% vechimea si 25% valoarea istorica. Primesti 50% mai mult decat la amanet.
Asta daca e ceva vechi.
Daca nu da-l la amanet.

| capoi explică (pentru StratulatVictoeEugen):

Nu e chiar asa, la muzeu iti da 25% din ce considera ei a fi pretul, si daca ei considera ca pretul lor pe aur e 5 lei pe kg, si valoarea istorica e 20 bani, atat imi da.

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru capoi):

Ma crezi sau nu dar eu am lucrat la un muzeu de istorie si arheologie prin anii 90. Asa era atunci.