| CallMeMax a întrebat:

Daca iau in evaluari 6.50 la mate si 5.50 la romana, media 5-8 este de 8.02, si am luat si proba de bilingv cu 8.10, pot intra pe profil economic cu intensiv engleza(7.61 media ultimului admis)?
Stiu ca la profilele de bilingv se calculeaza "MA=(ABS+3xEN)/4"
Dar pe intensiv se calculeaza la fel?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti intra la un liceu cu profil economic, pentru ca ai medii foarte mici.
La economic se intra cu medii de peste 8.80 sau chiar 9.

| ArthurWarner a răspuns (pentru Violleta2022):

Se intra pe naiba! Dacă nu știți atunci nu mai vorbiti! Inainte sa dati un sfat căutați de exemplu cea mai mare medie la un liceu economic este de 8.50.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ArthurWarner):

Nici tu nu ar trebui sa vorbesti, odata ce esti micut si nu ai habar.

| Yuoia a răspuns:

"Daca i-au"?! Ma indoiesc ca vei lua o nota de trecere la limba romana daca toata lucrarea ai facut-o la fel.

| CallMeMax explică (pentru Yuoia):

Esti bunhappy Dar o corectare nu ma ajuta cu raspunsul

| ArthurWarner a răspuns:

Din cate stiu nu conteaza daca ai sau nu nota mare contează sa o iei. De exemplu la liceul meu au intrat multi la intensiv chiar dacă nu au dat examenul de bilingv. La ce liceu vrei să intrii?

| CallMeMax explică (pentru ArthurWarner):

Xenopol

| CallMeMax explică (pentru ArthurWarner):

Xenopol, de aceea am pus intrebarea, vreau sa stiu daca bilingvul imi ridica media

| ArthurWarner a răspuns (pentru CallMeMax):

Nu iti ridica media si la xenopol nu ai clase cu bilingv ai intensiv si la
media de admitere nu se trece, doar la inscrierea in liceu te intreaba. Daca mai ai intrebari despre Xenopol sa imi spui ca eu invat acolo. Am trecut a 11-a asa ca stiu cate ceva.