| ZbarMario a întrebat:

Salut! Daca sunt a 9-a mate info intensiv, in a 10-a pot să mă transfer la profil arte?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca indeplinesti conditiile cerute de Minsiterul Invatamantului, se poate:
- trebuie sa dai probele de arte si sa le iei cu note de trecere
- sa ai media egala sau mai mare, ca a ultimului intrat la acel liceu
- sa nu ai medii neincheiate, sau note mici la purtare
- sa existe loc liber in acea clasa

| ZbarMario explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc,auzisem de la cineva că pot să mă transfer la arte doar daca o repet pe a 9-a, deci nu e adevărat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZbarMario):

Transferurile se pot face numai inainte de inceperea anului scolar si numai daca ai luat note de trecere la examenele de diferenta.
Fiind un liceu de arta, tu la ce arta vrei sa intri?
La ce ai talent?
Esti bine pregatit pentru asta?

| ZbarMario explică (pentru Violleta2022):

Nu știu câte feluri de arte exista, am rezistat eu la mate info fara sa am treabă cu programarea și nici la mate nu mă descurc bine, nu cred eu că mă face desenul laughing) aș alege profilul arte chiar daca nu aș ști să desenez ptc mi se pare mai ușor ca celelalte, dar totuși, mă descurc la desen (in creion)

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZbarMario):

Nu ti se va da doar sa faci ceva din creion ci si pictura si altele...
asta daca vrei la claasa de desen/pictura fiindca sunt calse de muzica, de instrumente, de recitaluri, de poezie samd.
Sa stii ca se intra foarte greu la un asemenea liceu de arte, fiindca profesorii sunt foarte exigenti.
Eu una cred ca se intra mult mai usor la mate-fizica decat la arte.

| ZbarMario explică (pentru Violleta2022):

Majoritatea profesorilor ii cunosc, dar sa sperăm că la mine va fi o excepție?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZbarMario):

Ma iindoiesc ca se vor face exceptii, fiindca aceste teste se pun la dosar, iar o comisie le evalueaza, iar la un control general, un inspector le poate cere sa le vada.

| BursucDinCluj a răspuns:

Trebuie sa dai diferente care sunt destul de grele.
Anul trecut a trebuit sa il desenezi pe luffy din one piece

| ZbarMario explică (pentru BursucDinCluj):

Adică? In ce constau diferențele?