| Anabelle1205 a întrebat:

Daca sunt la un liceu cu profil mate info, bilingv, pot sa ma transfer la un liceu de arte daca nu am dat probele? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

La un liceu de arte, probele lor sunt de baza, mai importante decat media la capacitate si decat media anilor de studii, deci cu siguranta nu poti sa intri acolo daca nu le dai. Nici in gimnaziu nu se fac inscrieri fara acele probe. Au fost elevi respinsi la intrarea in clasa a cincea pentru ca nu au obtinut medie de trecere la acele probe. Media la probe trebuie sa fie de minim 6.
Probele pentru cei care doresc transferul nu s-au dat pentru ca nu se stie inca cate locuri vor avea la clasele mai mari decat a IX-a. Ele se dau dupa incheierea anului scolar, cel mai probabil in toamna dar numai in masura in care au locuri disponibile. Adica daca se muta vreun elev sau daca ramane vreunul repetent.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Daca exista vreo posibilitate sa le dai pe post de diferente, desi nu cred ca accepta pe cineva daca nu e de la inceput ca gen o sa fii sub nivelul celorlalti nefacand arte unde esti