| Andrəi a întrebat:

Daca sunt in clasa a x-a pe profesionala si dupa ce termin anul,vreau sa ma mut pe liceu, am vreo sansa? Am vorbit cu diriginta si cica nu as avea cum, ca trebuie sa le termin lor 11 clase.
As vrea un raspuns,

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de transfer doar ca te poti transfera tot in cl. a X-a de liceu, conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 141.(1)Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Asa fac astia... nu te lasa( nu ca nu se poate, pur si simplu nu vor ei ori is batuti in cap si nu stiu ca se poate), din ce stiu merge sa te transferi numai ca repeti anul respectiv. Nu te lua dupa ei, te pisi pe profesionala lor...

| FreedomAli a răspuns:

Salut.
Eu am făcut profesionala şi din câte ştiu te poţi transefa pe liceu însă cel mai probabil v-a trebui să dai o diferenţă pentru ca media să corespundă cu profilul respectiv, asta dacă nu ai deja o notă bună obţinută la evaluarea naţională. Eu nu m-am presentat la evaluare în clasa a8-a, am făcut cei 3 ani de profesională iar după aceea m-am înscris la seral. acum l-am termibat şi am şi diplomă de comerciant-vânzător(care e recunoscută UE şi te poate ajuta la o eventuală angajare în străinătate) de exemplu eu locuiesc în Germania iar dacă ar fi să mă angajez în domeniul acesta, de comerţ-vânzări, cu diploma tradusă ei te vor lua ca şi calificat iar salariul va fi mai mare decât unuia care nu prezintă o astfel de calificare. Şi am şi diploma de liceu obţinută la seral, pot da BAC ul sau să mă înscriu la o postliceală. Gândeşte te că în ziua de astăzi practica contează mult în momentul angajării. Baftă!