| Maree1 a întrebat:

Daca sunt la liceu profil servicii specializarea economic la bac imi va da varianta de la profil uman sau real?

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La Matematică primeşti subiect de Mate M2 - M_tehnologic, iar la celelalte materii ( la alegere ) subiectele sunt identice!

Vezi detalii ( subiectele din 2014 de ) la linkul :
subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/E_c_matematica_istorie_scris_subiecte_bareme_02_iulie_2014.zip

subiecte2014.edu.ro/2014/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/iulie/E_d_scris_subiecte_si_bareme_4_iulie_2014.zip

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La profilul "Servicii"/"Economic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| Maree1 explică (pentru bursuc001):

Daca as fi dat anul acesta bacul la romana imi pica varianta de la real? subiectul I un text la prima vedere din care sa scoata antonime si sinonime. La al doilea subiect ei trebuie sa scrie un text argumentativ despre importanta practicarii unui sport la orice varsta. La al treilea subiect au de facut o caracterizare a unui personaj la alegere din opera lui Ion Creanga, Marin Preda sau George Calinescu. Aceasta nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru Maree1):

Dacă este vorba de Română, primeşti subiectul "E_a_romana_real_tehn_2015_var_05" - vezi linkul oficial :
subiecte2015.edu.ro/2015/bacalaureat/Subiecte_si_bareme/E_a_romana_scris_subiecte_si_bareme_29_iunie_2015.zip

| alexs99 a răspuns:

Vei da varianta de real la bac, adica vei da probe scrise la matematica(M2), romana si la alegere dintre fizica, chimie si biologie.
O zi buna.

| MeConstantine a răspuns:

Profil real M2