| Reqizent a întrebat:

Salut!
Daca sunt la un liceu vocational, dar dupa primul semestru de clasa a 9-a imi dau seama ca as vrea sa ma schimb pe un liceu teoretic pot?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate asa ceva in timpul scoliis au intre semestre. Transferurile intre licee se pot obtine numai la inceput de an scolar si numai in anumite conditii:
- cand media este egala sau mai mare cu a ultimului intrat la acel profil
- acnd mai sunt locuri disponibile in clasa
- cand nu ai note sub 9 la purtare
- cand nu ai corijenet
- cai ai sustinut si luat note de trecere, la exmeneul de diferenta materii

| Sophieka a răspuns:

Da, poti. Doar mergi si discuti cu scoala la care vrei sa te transferi.
Nu stiu daca va trebuii sa dai vreun test de diferentiere, dar este posibil sa iti ceara carnetul de note ca sa vada situatia ta la invatamant.

| Sophieka a răspuns:

Transferul il poti face si mai repede, in prima luna de inceput de semestru I.