| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt student in strainatate, am aceleasi drepturi si beneficii ca studentii romani ce studiaza in Romania? De exemplu, reduceri la bilete?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legislatia acorda beneficii studentilor.
Nu se specifica nici facultatile, nici tara unde sa fii student.
Doar trebuie sa faci dovada ca esti student.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Legile (tampite) ale statului roman nu pot actiona pe teritoriul altei tari. Mai mult, si daca ar fi o sectie straina pe teritoriul nostru nu se pot aplica legile romanesti. Exemplu: liceul american https://www.aisb.ro/. Are propriile norme facute pe baza legilor americane. Nu-ti convin... liber!

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, beneficiile de student le poti obtine doar daca esti student in Romania nu si peste hotare, deoarece nici o facultate straina, nu-ti poare elibera canet de student pe Romania.

| anonimg a răspuns:

Întrebi la secretariatul școlii și ți se va spune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai carnet de student, da.