| ___bBpH a întrebat:

Salut, de ce vagoanele trenurilor de călători nu au locuri care se termina in
0 și 9, am observat asta după vreo 3 călătorii, ca niciunul nu avea
Ex: 10, 19,20,29

Stie cineva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia este simpla.
In compartimente sunt maxim 8 locuri.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Care compartimente? Nu mai sunt compartimentate.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Numerotarile si evidentele lor traditionale au ramas neschimbate.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Dar nu sunt compartimentate.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

N-ai auzit de sisteme de numeratie?
Si a cailor ferate este unul.
In hoteluri, numerotarea se face din 2 parti, stil "EECCC", unde "EE" este numarul nivelului (etajului), iar "CCC" este numarul camerei din etaj.
Asta nu inseamna ca sunt 99 nivele si 999 camere pe fiecare nivel.

| gabicoo a răspuns:

Alea de care zici tu sunt rezervate pentru prietenii nașului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să nu fie vreo superstiție. Am auzit că la nu știu ce clădire nu există etajul 13, se sare de la 12 la 14.
Aici, în România, se mai poate să le fi furat pasagerii, cine știe.

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

In spitaul in care lucrez nu este salon 13, avem 12a, 12b si apoi 14.