| Ionică a întrebat:

De ce vin elevi straini si studenti straini ca sa invete in Romania? Multumesc!

8 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Pt schimb de experiente, pentru ca si de la noi merg pentru studiu in strainatate.

| arrriadna a răspuns:

Ieftin si bun. Si nici nu "dai in branci" pana iti iei diploma. De la "ai nostri" se cer multe, dar nu avem cercetare. Cele mai ilustre facultati dinafara cer multa munca in "research" si lucrari bine documentate din practica proprie. Ceea ce la noi "oha". Vrei medicina? => te duci in spital, nu in laboratorul facultatii...

| Cory89 a răspuns:

Schimb de experientza. Si studentzii romani merg in strainatate sa vada care este diferenta dintre ceea ce se face in Romania si ceea ce se face in strainatate. Dar asta doar daca te referi ca vin pentru o perioada scurta. Daca te referi ca vin sa invetze mai multi ani atunci e asa cum a zis si (gul)

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Motivele principale pentru care străinii vin la studii în România sunt costurile scăzute şi calitatea învăţământului din România, superioară celei din ţările lor de origine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat este prima data cand aud ca studenti staini vin sa invete la noi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bani putini, invatamant de calitate si practica moca.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa devina doctori, de exemplu la Arad sau Cluj
sursa Le Post http://www.lepost.fr/......ncais.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basarabenii, sarbii si altii ( chipurile " romani " de origine )fac studii gratis in Romania ( masa, cazare, cursuri ) ba primesc si burse mult mai mari decat bursa de merit pe care poate s-o ia cel mai destept student roman -in general facultati serioase, grele, unde nici sa spele toaletele nu li s-ar permite in tarile de bastina.
Grecii, francezii, arabii vin in Romania sa faca scoala pentru ca taxele de aici sunt foarte mici in comparatie cu tarile lor sau alte tari din vest.