| Bl4ckPo1nT a întrebat:

Salut,deci,azi s-a intamplat ca un prieten din clasa sa arunce cu bile de hartie printrun tub de la pix,iar profa' i-a scazut imediat un punct de la purtare, si imi tot spunea ca a scris cu creionul. De obicei notele in catalog se scriu cu stiloul si imi tot spunea daca chiar poate un cadru didactic sa faca asta direct

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Daca l-a insemnat cu creionul inseamna ca este un semn provizoriu, in cel mai rau caz. Cazul corect ar fi ca acel profesor care a insemnat nota pentru a nu uita, sa faca o solicitare consiliului profesoral. Notele la purtare pot fi schimbate doar de dirigintele clasei, dupa ce au trecut si prin consiliul profesoral in prealabil. Oricare alt profesor ce nu iti este diriginte, nu iti poate scade nota la purtare, aceasta trebuie sa fie solicitata tot intr-un consiliu profesoral.
Catalogul reprezinta un document oficial si, teoretic, nu sunt permise semne provizorii. Cel mai probabil, a fost o situatie de intimidare. Chiar si asa, elevii trebuie sa fie ascultatori si receptivi la ore, nu sa arunce cu bile de hartie in alti elevi.

O mica observatie: data viitoare, insereaza intrebari de genul acesta la categoria Educatie & Cultura Generala.