| vladutzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut dragi prieteni! Dupa cum stiti in perioada asta se cam dau tezele la mate si romana... Am o problema. Deci pe primul semestru am media la romana 6, si acum am notele 5, 4, 5,7 si 3.40 in teza big grin raman corigent sau nu?

Răspuns Câştigător
| AdaLeo a răspuns:

Media (cu tot cu teza) se calculeaza:
Se face media fara teza (5+4+5+7):4=5.25
Dupa ce ai aflat, ea se inmulteste cu 3 (teza valoreaza un sfert din nota) = 15.75
Se aduna teza, care e 3 (se rotunjeste) = 18.75
Se imparte la 4. =4, 69 (rotunjit). --> Media 5. E totul ok. Ai trecut^^
PS.: Ai grija ce faci in continuare!

| vladutzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru AdaLeo):

Multumesc mult asa o sa fac big grin am luat 3, 40 pentru ca profa nu ne-a dat de cat 40 de sutimi din oficiu si subiecte din lsasa a 5-a de unde sa mai stiu de anul trecut?

7 răspunsuri:
| Dr3yga20 a răspuns:

Gosh nu ști săți calculezi media?

| zurick a răspuns:

Pai iti iese 4.Adica corigenta, doar daca nu-ti mai da 10 sutimi la teza.

| S2898 a răspuns (pentru zurick):

Invata sa calculezi! Iese 5, 39 happy

| zurick a răspuns (pentru S2898):

Sunt cam bata la calcule deobicei...In ce clasa esti?

| ww2Totenkopf a răspuns:

Ii o rusine sa ramai corigent!

| S2898 a răspuns:

Media de pe semestrul 2 iti iese 4, 78 + 6 (media de pe semestrul 1) impartit la 2 =5.39.Felicitari! Ai peste 5. happy