| genokillers121 a întrebat:

Salut, e posibil sa poți să faci buletinul de 18 ani fără ca părinți să fie prezenți?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru eliberarea cartii de identitate unei persoane majore ai nevoie de 4 acte de baza:
- actul de identitate detinut anterior (pentru a fi anulat)
- certificatul de nastere
- dovada de spatiu pentru domiciliu (act de proprietate pe numele tau sau a unei alte persoane care te primeste in spatiu. Daca te primeste cineva in spatiu, el va trebui sa prezinte actul original de proprietate de spatiu personal si sa sesemneze acordul in fata ofiterului de evidenta al populatiei.

| genokillers121 explică (pentru Bula):

De exemplu situația mea, iubita mea vrea sa se mute la mine suntem din județe diferite și părinți ei nu sunt de acord cu noi ar fi vreo problema daca ea pleacă și face buletinul la mine in judet, ca luată în domiciliu acasă la bunica?

| Bula a răspuns (pentru genokillers121):

Orice proprietar poate sa primeasca orice persoana sa ia in proprietatea lui, inclusiv sa figureze cu domiciliu sau cu adresa flotanta.

| sweetys a răspuns (pentru Bula):

De ce ai zis ca raspunsul meu este eronat? El a intrebat daca este nevoie de parinti. Am raspuns exact ce ai scris tu la ultimul punct, numai ca am scris cu alte cuvinte. Daca tot dai evaluari ar trebui sa te asiguri ca le dai si corect. ( Fara rautate)

| Bula a răspuns (pentru sweetys):

Pentru persoanele majore NU este nevoie de prezenta parintilor.
Este nevoie de o persoana oarecare care-l primeste in spatiu, daca el n-are in proprietate.
Persoana poate fi si prietenul sau parintii lui, etc.

| genokillers121 explică (pentru Bula):

Mulțumesc pentru raspuns

| genokillers121 explică (pentru Bula):

De exemplu ea sta în Constanța eu in Arges unde trebuie sa mergem la ea in județ sau putem face și la mine?

| Bula a răspuns (pentru genokillers121):

In localitatea unde se va face adresa pentru buletin.

14 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Daca inca stai cu ei, unul din parinti trebuie sa completeze o hartie cum ca te are sub tutela. Sau persoana la care stai. De exemplu daca ai parintii plecati si stai cu bunica.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este posibil, deoarece ai nevoie 1 parinte si de actele casei, ca parintele sa te ia in spatiu si sa semneze o declaratie, in fata celor de la Evidenta Populatiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai o proprietate pe numele tau sau pe altcineva care sa te ia in spatiu... poti

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă stai inca cu ei (esti in spatiul lor sau cum se numeste exact), ai nevoie de unul din ei.

| alex495 a răspuns:

Pentru buletin trebuie sa ai neaparat un domiciliu, o locuinta pe numele tau ( tu sa fi propietar) sau cineva sa te ia in spatiu ( parinti, bunici, unchi etc).
Si daca te referi la ei fizic sa nu fie cu tine la politie sau unde e locatia nu, nu se poate. Trebuie ala de te ia in spatiu sa fie prezent in persoana

| ambicio a răspuns:

Nu.

| LoryC a răspuns:

Nu cred. Unul din părinți trebuie să semneze dacă este sau nu de acord să stai în continuare în apartamentul/casa lor.