| Iulian998876 a întrebat:

Salut, este cineva dispus să mă ajute si pe mine sa inteleg trigonometria?
Sunt clasa a 9 a si saptamana asta dau teza.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Trigonometria e o timpenie sinistra care nu are ce cauta la liceu cu exceptia claselor de info si matematica intensiv. Din pacate am facut asa ceva, ca deh, eram clasa de info. Daca in restul am mai inteles cate ceva, in special pe la matrici care au o logica clara, la sf-urile de la analiza si trigonometrie imi venea sa il omor pe bietul profesor - care nu avea nici o vina si chiar preda foarte bine, dealtfel. Eu am inteles geometria in spatiu foarte bine si chiar mi-a placut. Ca o paranteza, am dat admiterea la liceu la mate si am intrat cu 9.60, asa cu doar vreo 4-5 sedinte de meditatie, ca faceam ce faceam si nu ma duceam fiindca efectiv nu faceam nimic nou si interesant acolo care chiar sa ma stimuleze in vreun mod. Totusi, de la trigonometrie si analiza s-a dus dracului toata orientarea mea spre matermatica. Bine, nu am fost corigent sau ceva, un 6-8 aveam de obicei, dar am urit materia asta din liceu visceral de-a dreptul.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru asta ai avut profesor la scoala. Sau ai fost neatent?

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici mie nu mi-a placut.

| Iulian998876 explică (pentru darrio2007):

Logic că am fost atent dar și profesorul își are contribuția, adică nu sunt singurul din clasa care nu înțelege... aproape toți suntem asa.

| Iulian998876 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iti dau dreptate 100% dar nu am ce sa fac laughing) daca asta e programa trebuie sa invat macar minimul. Sunt perfect constient ca nu ma va ajuta cu nimic trigonometria.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Trigonometria e o timpenie sinistra care nu are ce cauta la liceu cu exceptia claselor de info si matematica intensiv. Din pacate am facut asa ceva, ca deh, eram clasa de info. Daca in restul am mai inteles cate ceva, in special pe la matrici care au o logica clara, la sf-urile de la analiza si trigonometrie imi venea sa il omor pe bietul profesor - care nu avea nici o vina si chiar preda foarte bine, dealtfel. Eu am inteles geometria in spatiu foarte bine si chiar mi-a placut. Ca o paranteza, am dat admiterea la liceu la mate si am intrat cu 9.60, asa cu doar vreo 4-5 sedinte de meditatie, ca faceam ce faceam si nu ma duceam fiindca efectiv nu faceam nimic nou si interesant acolo care chiar sa ma stimuleze in vreun mod. Totusi, de la trigonometrie si analiza s-a dus dracului toata orientarea mea spre matermatica. Bine, nu am fost corigent sau ceva, un 6-8 aveam de obicei, dar am urit materia asta din liceu visceral de-a dreptul.