| meli120 a întrebat:

Salut!
Este cineva pe aici care stie pe cine ar vrea niste studenti sau de fapt oricine sa vada intr-un webinar?
Nu stiu ce youtuberi/influenceri sunt in tendinte mai nou.
S-ar putea sa coordonez un proiect pentru o organizatie studenteasca (facultate de stiinte economice), in cadrul caruia se strang bani pentru o cauza buna.
O sa fie si externe mare parte din activitati, nu doar cu cei din facultate sau voluntariat. Sper sa se stranga oameni.
Am fost doar simplu voluntar semestrul trecut, dar nu au fost prea multi prezenti, deci ma gandesc cum i-as putea atrage. As prefera sa fie si ceva benefic pentru ei, nu doar un webinar a carui participare necesita donatie.

Referitor la jocuri, stiti ce se joaca mai nou? Fizic sau online, nu conteaza. Sincer nu mi-a permis timpul sa fiu prea sociabila in ultimul timp, deci sunt cam pe langa referitor la asta.

Aveti vreo idee unde as putea sa promovez chestia asta?
Viata mea consta in job, facultate, webinarii si voluntariat mai nou, deci nu prea mai sunt in legatura cu multi oameni din afara acestor cercuri.
Imi fac griji din cauza asta ca nu va iesi bine si nu am vrut sa ma inscriu, pana am primit un mesaj in care am fost invitata sa imi depun candidatura pentru ca nu s-a inscris nimeni si a trecut termenul.
Imi era cumva sa las proiectul respectiv sa nu se organizeze semestrul asta, ma simtea prost si vizavi de persoana care incerca sa ma convinga.

As aprecia niste pareri.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Stiu ca nu donatiile sunt problema. Noi, romanii, suntem darnici. Problema nu e la cei ce vin, si doneaza, ci la cei care nu vin datorita faptului ca trebuie sa doneze. Cind romanul isi pune in minte sa dea, atunci da cu inima larga (un american venit dupa Revolutie aici sa ajute o categorie defavorizata a ramas socat de cit sprijin material a primit din partea celor cu care a lucrat aici si nu numai, si zicea ca la ei se da foarte putin), dar greul e in a-l convinge sa dea. Unii zic ca saracia e motivul, dar nu e asa, am cunoscut oameni cu multi bani si care nu au vrut sa doneze nici macar o suma infima pentru un scop care chiar era nobil. Cred ca mai degraba e dezinteresul. Nu le pasa. Nici macar daca vine vorba de ei insisi, ca atunci cand a fost organizat un curs, sponsorizat, dar participantii trebuiau sa doneze si ei cate ceva. Probabil ceva asemanator cu ce faci tu. Cursul nu s-a tinut, pentru ca nu s-a bagat nimeni! Eu m-as fi bagat urgent, daca era ceva care sa ma intereseze, dar chiar era dintr-un domeniu care chiar nu prezinta interes pentru mine. Dar daca ma interesa, eram in avantaj, invatam ceva pe nimic, caci un curs de acela era cateva sute de lei, si ce e citiva zeci de lei comparativ cu cit face un curs? Atunci am realizat ca romanilor nu le pasa, ca nu vor sa se implice nici macar cand e in avantajul lor.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Dragoste cu sila nu se poate"
Daca e vorba de ceva ce nu "prinde", de ceva ce nu suscita interes, degeaba te chinui sa gasesti oameni, nu vei gasi. Cel mult vei smulge niste promisiuni ce te vor lasa cu buzele umflate (la noi la romani se mai intampla asta, nu stim sa ne tinem cuvintul). Si asta pentru ca e vorba de bani. Daca nu era de uitat in portofel, mai erau sanse. orice ar fi fost.

| meli120 explică (pentru cristi202):

Sincer se sta mai prost cu participarea, decat cu donatia uneori.
Donatiile sunt de 10-15 lei, asa se practica de ani buni, iar cine vrea da mai mult. Banii aia iti asigura participarea la evenimentele organizate cu scopul de a strange banii respectivi.

| cristi202 a răspuns (pentru meli120):

Stiu ca nu donatiile sunt problema. Noi, romanii, suntem darnici. Problema nu e la cei ce vin, si doneaza, ci la cei care nu vin datorita faptului ca trebuie sa doneze. Cind romanul isi pune in minte sa dea, atunci da cu inima larga (un american venit dupa Revolutie aici sa ajute o categorie defavorizata a ramas socat de cit sprijin material a primit din partea celor cu care a lucrat aici si nu numai, si zicea ca la ei se da foarte putin), dar greul e in a-l convinge sa dea. Unii zic ca saracia e motivul, dar nu e asa, am cunoscut oameni cu multi bani si care nu au vrut sa doneze nici macar o suma infima pentru un scop care chiar era nobil. Cred ca mai degraba e dezinteresul. Nu le pasa. Nici macar daca vine vorba de ei insisi, ca atunci cand a fost organizat un curs, sponsorizat, dar participantii trebuiau sa doneze si ei cate ceva. Probabil ceva asemanator cu ce faci tu. Cursul nu s-a tinut, pentru ca nu s-a bagat nimeni! Eu m-as fi bagat urgent, daca era ceva care sa ma intereseze, dar chiar era dintr-un domeniu care chiar nu prezinta interes pentru mine. Dar daca ma interesa, eram in avantaj, invatam ceva pe nimic, caci un curs de acela era cateva sute de lei, si ce e citiva zeci de lei comparativ cu cit face un curs? Atunci am realizat ca romanilor nu le pasa, ca nu vor sa se implice nici macar cand e in avantajul lor.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera sa mergi pe forumuri de adulti si de afaceristi, sa cauti oameni pentru un seminar, unde sa strangi donatii, fiindca pe TPU avem 90% copilasi, care nu au bani de donatii, ei vin doar sa puna intrebari despre diverse.

| meli120 explică (pentru Violleta2022):

Adevarat, nu pare ca lumea intelege nici macar contextul.

| Frank51 a răspuns:

Nu așa funcționează piața.
Tu trebuie să faci ce știi tu mai bine, nu ce caută x sau y, pentru că fiecare vrea altceva.

Ideea de bază este să faci o atmosferă faină, cu un vibe pozitiv și ceva glumițe ca să binedispui. Apoi este recomandat să oferi un curs gratuit dacă vizitatorul rămâne până la final de webinar.

| meli120 explică (pentru Frank51):

Intelegi ca nu incercam sa vindem nimic?
Este strict un proiect derulat in fiecare semestru de o organizatie studenteasca, in cadrul caruia se strang bani pentru o cauza prin evenimente (jocuri, webinarii etc.).
O sa ma imi dau silinta, desi vibe-ul nu conteaza daca nu vine lumea. happy

| cristi202 a răspuns (pentru meli120):

Eu cred ca nu intelege. happy
Pentru ca sunt destui care vor sa vinda sub pretextul unei donatii. E cam ca atunci cand a sunat cineva in acest scop la mine acasa. Deschid usa, vad un tip cu niste produse in brate, care imi spune ca acelea sunt cadou pentru mine, si incepe sa mi le descrie scurt pe fiecare, iar intr-un minut m-am trezit cu o duzina de produse de duzina in brate, intre timp, il intreb inca o data, sa fiu sigur, daca chiar e cadou ce imi da, stiam "mecanismul" prea bine, el hotarit spune ca da, dupa ce termina de prezentat, imi spune ca sunt ale mele, dar ca trebuie sa fac o donatie pentru o chestie caritabila, cand il intreb daca citiva zeci de lei e de ajuns spune ca nu e chiar asa, ca trebuie data o anumita suma. Imi zice suma, si, cum sunt bun la matematica, si cunosc aproximativ si preturile la produsele casnice, fac in mintea mea un calcul rapid cam cit ar veni toate daca ar fi sa le cumpar. Ups! Frumos lucrat! Pretul era pe aproape de suma ceruta. Si a mai avut tupeul sa imi zica ca erau cadou! Intr-o fractiune de secunda s-a trezit cu toate produsele inapoi in brate, i le-am dat de parca ardeau happy.
De aceea cand e vorba de a face ceva sub acoperirea donatiilor, se percepe ca fiind vorba de o vinzare.

| meli120 explică (pentru cristi202):

Wow,ce urat.
Pare ca esti destul de documentat cu chestiile de genul.
Inca nu am hotarat pe cine ajutam, am vorbit doar la general ca niste copii din Ucraina. Am vazut ceva ONG-uri pe Facebook care se ocupa de asta si au postat ceva conturi, dar inca sunt reticenta, studiez problema sa vad. Evenimentele oricum o sa fie in Mai, deci prin Iunie o sa oprim strangerea de fonduri. Sper sa se termine razboiul din Ucraina pana atunci totusi.
Daca stii vreun ONG legit sau cauza verificabila, I'm all ears.

| cristi202 a răspuns (pentru meli120):

Da, urit...
Sunt cit de cit documentat, ca am avut de-a face cu chestii din astea.
Cindva puteam sa te indrum catre un ONG, dar asta a fost acum 20 de ani. Pe atunci eram foarte implicat. Acum, nu stiu... Am sa ma interesez, dar nu stiu daca reusesc ceva. Dar pentru asta trebuie sa stiu de unde esti, ca nu cred ca vrei sa colaborezi cu un ONG din Timisoara daca tu esti din Bucuresti, de exemplu. Sau se poate?

| meli120 explică (pentru cristi202):

Oh, ce dragut.
Nu vreau sa te stresez, daca nu esti la curent.
Eu sunt din Cluj-Napoca.
Cred ca se poate? Oricum ultima decizie o i-a cred Consiliul Director al organizatiei, trebuie sa ma interesez, nu am mai coordonat pana acum.