| Georgiana230 a întrebat:

Bună TPU! As vrea sa stiu in ce consta profilul economic, ce materii se fac în fiecare an, la ce se da bacul, ce opțiuni am la facultăți după terminarea liceului și cât de deschis este acesta la diferite opțiuni dar și ce meserii pot avea de pe urmele acestui profil

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți continua la ORICE facultate, nu contează profilul liceului

| Andrei0003 a răspuns:

Buna. Materiile pe care trebuie sa stai bine sunt economia, matematica și o limbă străină. Ai multe materii de specialitate. Nu te lăsa păcălită de faptul că matematica este M2 căci pe lângă ea vei face multe module care sunt de fapt matematică dar se numesc altfel, de exemplu, Contabilitatea, Statistica, pe care o numesc în glumă,, mate M0". Pe lângă economia din trunchiul comun, în clasa a11-a faci economie aplicată care este o continuare a ei. De asemenea, restul materiilor de specialitate se bazează pe economie. Limba străină engleza/ franceza sau ce mai e. îți folosește mai ales în stagiile de practică pe care le faci în fiecare an.

Din păcate, practica pică des în timpul vacanței de vară și durează chiar și 3 săptămâni. Dacă ai noroc, poate sa pice în timpul cursurilor și la o firma unde e lejer și angajații sunt de treabă.

În clasa a 12-a trebuie sa faci o lucrare de atestat pentru a primi calificarea de,, Tehnician în activități economice- nivel 4", dar este opțional. Vei avea un profesor coordonator care îți va acorda suportul necesar.

La BAC dai Română- Real, Matematica-M_Tehnologic și la alegere dintre logica, psihologie, economie și geografie.
Poți să dai la ce facultate vrei tu, dar cele mai potrivite sunt cele din cadrul ASE.

După mine, e un profil chiar foarte bun în care poți să înveți bine și ai și șansa să pui în aplicare ce ai învățat. E de parcă ai face o școală profesională și liceu în același timp.

| Impotent19 a răspuns:

Buna, ai aici tot ce iti trebuie https://thestudent.ro/......-economic/