| Ayanhyt2 a întrebat:

Salut! Eu urmează să intru la liceu, clasa a 9 a pe 11 septembrie, vreau sa termin clasa a 9 a in Romania dar după ce se termina anul școlar să mă mut in Spania, întrebarea mea este:va trebui sa repet clasa a 9 a in Spania?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vei repeta clasa a 9-a, dar cand vei ajunge aoclo se va pune totul in asteptare si vei face 1 an de zile curs intensiv de spaniola, dupa care vei trece clasa a 10-a, adica vei pierde 1 an de zile, cu invatatul limbii.

| Yuoia a răspuns:

Din ce am auzit la altii, vei da acolo un test sa vada nivelul tau. Dar in primul rand vor tine cont de materia care se face la ei si cea care se face la noi. Daca ei sunt mai avansati, incepi cu clasa a 9-a. Daca nu, mergi pe a 10-a.