| Doctorfishadi a întrebat:

Ieri la BAC a picat Eminescu.Cum nu credeam in veci ca pica el, eu invatasem romane si nuvele.Asa ca am ales sa scriu Luceafarul, poemul care mi-a venit primul in minte.Din pacate, datorita slabutei informari despre el am scris doar o pagina si jumatate(aproape doua). Teama mea este ca nu va lua deloc in considerare ce am scris pentru ca nu am ajuns la limita minima de 2-2, 5 pagini.Voi ce ziceti, puncteaza si nu mai ia in considerare acolo 2-3 randuri pana la 2 pagini? Sau depuncteaza la sange? Daca iau sub 9 sau cu indulgenta 8, eu dau Bacul iar la romana! Mi se pare inadmisibil sa iei 7 la limba ta materna.

22 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Din cate stiu eu, poti da din nou proba la limba romana doar daca iei o nota sub 5 sau daca ai la toate materile note peste 5, dar nu iti iese media 6.
Cat despre ce ai scris te sfatuiesc sa consulti baremul sau un profesor de limba romana care a mai fost la corectat in cadrul examenului de bacalaureat.

| Doctorfishadi explică (pentru kyttu):

Sigur o sa iau 6 la romana daca nu imi ia in considerare si ultimul subiect! Sunt capabil sa nu fac nimic la una din materii si sa il dau iar! Probabil ca nu scriu nimic la matematica si il dau din nou la romana si mate, nu stiu ce sa fac crying, chiar sunt suparat rau de tot.

| kyttu a răspuns (pentru Doctorfishadi):

In primul rand, linisteste-te! happy Daca iti iese media finala 5.99 o sa mai dai bacul la o proba pentru a avea media peste 6. Iti recomand sa vorbesti cu profesoara de romana de la clasa sau de la meditatii, ele te vor lamuri in legatura cu ultimul subiect. Sa nu faci prostia sa nu iei la mate si la romana sa ai o nota mai mare. happy

| Doctorfishadi explică (pentru kyttu):

Multumesc.

| neutrino a răspuns:

Fara intentia de a te supara, dar, dupa cum scrii, daca iei un 6 sa zici mersi.

| Doctorfishadi explică (pentru neutrino):

Adica ce? Nu scriu corect? Sau ce zici tu reiese din ce am scris eu? Scuze, dar raspunsul tau are mai multe intelesuri, detaliaza te rog.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

"i-a" pentru asta eu v-as pica bacul pe toti. Auzi tu, inadmisibil sa iei 7 la limba materna dar habar n-are sa foloseasca cratima!

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Omule nu ma face sa iti dau explicatii la acea cratima! Crede-ma, sunt atat de suparat ca fac si greseli aiurea, vezi? Stiu romana, nu iti face griji aiurea.Doar pentru ca in trecut am avut cateva opinii diferite nu imi purta pica! Nu ma jigni cu picatul BAC-ului.Eu dau la Romana, Biologie si Mate.La biologie sunt olimpic, iar la romana tot olimpic happy.A, si ca sa iti zic despre acea cratima, cand vine de la a lua se scrie ia happy, vezi ca stiu? Daca eu am invatat toata cartea in afara de Luceafarul si asta a picat nu vad unde am gresit.Sunt capabil sa ma arunc in rau daca pic la romana! Nu glumesc! Nu sunt oarecare, nu sunt acel om care sta in club, apoi vine sa invete! Biologia am studiat-o de cand am primit-o in mana din a 5-a happy, romana mi-a placut de prin a 8-a happy, nu pot pica!

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Psbig grinaca ma mai iei odata asa tare te reclam TPU!

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Daca taceai, filozof ramineai (sau nah, ramaneai, daca e sa o luam dupa gramatica in vigoare). "Ia" nu se scrie niciodata cu cratima. Arunca-te in ce apa curgatoare vrei, e plina tara de pampalai care au impresia ca notele/hirtiile conteaza la ceva.
P.S. Reclama-ma.
P.S. 2 Dupa ce termini o fraza/propozitie, INTOTDEAUNA se lasa spatiu.

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Nu mai spune mister BAC, i-a se scrie asa cand poate fi adaugat in fata un el si se poate continua. Spre exemplu:Mitu i-a dat Anei una peste ochi laughing).Sau El i-a luat pe ei la pumni.Vezi ca limba romana este vasta si nici tu nu esti filozof la ea, nici tu nu stii totul! Ai grija ce replici dai, chiar stiu romana si nu doar din acte!

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Mdah, dar in cazurile date de tine "i" e bucata de pronume/something. Oricum, tot nu lasi spatiu dupa ce termini o fraza vad...
Serios si lasind deoparte prosteala, nu mai pune la suflet notele. Notele de la noi nu demonstreaza absolut NIMIC. Crede-ma, nu am 15 ani si nici 20 si am vazut destui plini de hirtii si cu note mari care erau buni efectiv de nimic si oameni cu 6-7 dar care aveau habar pe ce lume traiesc, cu bun simt si in stare sa duca o treaba pina la capat fara sa faca mofturi.

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mult!

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Chestia cu spatiul este relativa. Unii zic ca vine din cultura Europeana si nu se mai calculeaza azi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Din incultura europeana poate. Se aplica cam in orice limba scrisa (bine, astea mai cunoscute cu scris de la stinga la dreapta...). Daca e sa discutam de chestii relative si de distrugerea limbii literare... sa vezi engleza americana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti cum gandesti.din pacate e mai mult toceala la partea a 3 a.iar la a 2 a cred ca se corecteaza destul de subiectiv plus ca eu am uitat pe moment din cauza emoitiilor la exercitiul cu imperfectul ca nu ma pregatisem decat pentru partea a 3 a, iar pe drum imi reamintisem si de imperfect si de opera ce mai trebuia, caci am patit ca si tine am invatat la toate exceptand luceafarul si o scrisoare...ce gandire comunista ai.si mai cred ca ai probleme cu capul un pic.asta e il dai in toamna, daca ai invatat deja toate celelelalte opere.auzi la el sa se arunce pentru o nota...fa asa cum ai zis invata si ia bine la mate sau biologie iar in toamna dai iar romana si bio sau mate si gata.si e mai important ce ai scris in alea aproape 2 pag mult mai mult decat incadrarea.pentru care iti va scade doar 2 puncte, o sa vezi daca consulti baremul.

| Doctorfishadi explică (pentru anonim_4396):

Fii atent, sa iti zic o faza absurda! La simulare am depasit la subiectul 2 cu 2 pagini mai mult! Iar la 3 cu 3 pagini mai mult!=cand am primit nota, asta a fost 5! Imediat am consultat profesoara de romana, care imi zisese inainte:"Tu sa scrii cat mai mult!"Cu aceasta idee implementata in creierul meu tampit am inceput sa relatez Ion in paaaagini intregi! Sincer, daca nu pierdeam masina, mai scriam vreo 3-4 pagini.Asa ca sa anulat si subiectul 2 si 3, punctand doar 2 subpuncte la 3! Rezultatul? Toti colegii au ras de mine! Ei scrisesera 1 pagina si nici aia buna si luasera 6-7-8! What?

| Sadop a răspuns:

Tu trebuie să te încadrezi în limitele de spaţiu şi PUNCT.
Depinde şi de ce profesori corectează.
Unii care respectă cu sfinţenie baremul îţi scad şi dacă ai scris mai puţin, şi dacă ai scris mai mult decât limita de spaţiu prevăzută.
Alţii nu îţi scad dacă ai scris mai mult, că na, lasă-l că ştie.
Tu trebuie să te încadrezi ca să nu ai niciun fel de problemă cu nimeni.
Pentru 2-3 rânduri până la 2 pagini, comform baremului ar trebui să îţi scadă.
Baftă!

| Doctorfishadi explică (pentru Sadop):

Deloc corect dupa mine. Daca ar scade 2 puncte si nu mai mult... offf.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sadop):

Si eu daca am scris 1 jum de pag apoi o pagina intreaga si apoi iar doar jumatate, cum isi da seama daca nu imi lipsesc 2 sau 3 randuri?

| Sadop a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Normal că nu e corect. Şi eu sper să nu îţi scadă mult.

| MissCarterM a răspuns:

Se ia in considerare dar te vor depuncta.