| Cosmin483 a întrebat:

Îmi explică și mie de ce amorțesc degetele, picioarele sau mâinile?

Răspuns Câştigător
| Roberrt21 a răspuns:

Amorțeala este resimțită de cele mai multe ori la nivelul membrelor superioare și inferioare și poate avea diverse cauze. Cele mai frecvente cauze sunt reprezentate de lezarea nervilor și de compresie, apărute ca urmare a statului prelungit într-o anumită poziție

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza ca nu te misti timp indelungat.

| siriusblack98 a răspuns:

Posibil circulația sângelui să nu fie foarte grozavă.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru că atunci când stai mult într-o poziție se apasă prea mult pe o vena, sângele nu mai circula in acea zona, așa că incepi sa nu mai simți bine. La fel este și când e foarte frig afara, poate ai pățit să îți amorțească mâinile de la frig.

| zilog a răspuns:

Problema poate fi mult mai grava si mai complexa si mai oribila de cat ti-au prezentat antivorbitorii mei

Exista posibilitatea sa ai afectiuni ale creierului de dexemplu cheagur de sange pe creier hematon sau virusi paraziti care ti-au invadat creierul sau poati avea probleme chimice cu substantele eletrolitul care se afla intre neuroni dezechilibrul al mineralelor

chestii din astea simple iti povestesc altii despre faptul ca nu faci sport si din motiv ca nu se oxigeneaza singele si pentru ca este posibil sa ai problee cu tensiunea si si cu lenea pentru ca trandavesti toata ziua intr-o camera unde este curent si vine aerul rece are pe langa geam care se combina cu aerul fierbinte de la calorifer si creeaza micro compresii ale nervilor care se manifesta in acest fel

mai bine mergi la un neurolog
pentru ca poti sa iti prelungesti viata daca descoperi la timp ce stafilococ iti ataca menigita creierului tau