| mospopescu a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva cum se da bacul la proba orala de engleza? Am inteles ca e imposibil de picat... Sunt de abia clasa a IX-a.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Mai intai iti vei extrage o fisa cu 3-4 intrebari, la care tu trebuie sa raspunzi la ele ( in engleza ) Dupa ce ai terminat, te vei duce in fata profesorului, si vei citi cu voce tare prima intrebare, si raspunsul dat de tine, si tot asa mai departe pana termini. In functie de cat de bine ai raspuns, formularea cuvintelor, pronuntia, accentul, profesorii iti vor da niste calificari ( A1, B1, B2, etc ) dintre care cele cu ''B'' sunt cele mai bune.

Bft! happy

2 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

E imposibil de picat, ti se pune o calificare A1, A2, B1, B2 care arata nivelul tau, dar nu ai cum sa-l pici.

| iulianr a răspuns:

Intai extragi o fisa in care ai 3 intrebari si ai un anumit timp sa iti scrii niste idei principale pe o ciorna. Dupa ce ai terminat, mergi in fata profesorilor si raspunzi pe rand la fiecare intrebare, iar daca acestia nu s-au convins 100% de abilitatile tale s-ar putea sa iti mai puna cateva intrebari. Prima intrebare e foarte usoara (de genul: "Ce iti place sa mananci?", "Unde ti-ai petrecut vacanta?", etc.), a doua e putin mai dificila, dar tot nu iti cere mare lucru si a treia intrebare iti cere sa-ti spui parerea despre un anumit subiect, pe baza unui citat. Aceasta proba (chiar si proba "scrisa", in care ai audio, de ales varianta corecta in urma citirii unui text si de scris cateva compuneri) nu poate fi cazuta deoarece se noteaza cu calificative.Cel mai slab calificativ este A1, care e cam imposibil sa nu-l iei, in opinia mea...si cel mai bun calificativ e B2, dar nici acest nu e greu de luat.