| sorin117 a întrebat:

Salut, imi poate explica si mie cineva cum stabilesc semnul unei functii de gradul 1? Nu inteleg ce trebuie sa fac la tabel.

De exemplu pentru: 4+x/2x-1 ≤ 1

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Pentru a stabili semnul unei ecuatii de gradul 1 faci astfel:
Rezolvi ecuatia ax+b = 0, a si b fiind numere reale.
Vei avea o radacina, pe care o notam cu x0.
La stanga lui x0, functia va avea semnul contrar lui a, la dreapta lui x0, functia va avea semnul lui a.

Tot ce ai de facut la acel exemplu este sa treci totul intr-o parte, aduci la numitor comun. Apoi faci un tabel in care faci pe rand semnele pentru numarator, numitor apoi faci toata fractia la un loc.

| sorin117 explică (pentru AC4S4):

Si cum imi dau seama la final, in tabel, daca pun 0 sau "|"?

3 răspunsuri:
| FaraNume1245 a răspuns:

4+x/2x-1 NU este mai mic sau egal cu 1. Înlocuiește x cu 0 și vezi. În rest, AC4S4 ți-a dat un răspuns bun.