| valentin2002 a întrebat:

Salut! Imi poate spune și mie cineva, va rog, ce opere mai exact trebuiesc învățate pentru bac la romana? Știu ca s-a mai micșorat puțin programa, dar nu știu exact ce s-a scos și ce a rămas....am un profesor sub-mediocru! Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Știu ca m-a m-ai micșorat puțin programa, ..am un profesor sub-mediocru"

se vede dar nu e vina lui. Totuși

| sierra1 a răspuns:

Autori canonici:
• Mihai Eminescu
• Ion Creangă
• I. L. Caragiale
• Ioan Slavici
• G. Bacovia
• Lucian Blaga
• Tudor Arghezi
• Ion Barbu
• Mihail Sadoveanu
• Liviu Rebreanu
• Camil Petrescu
• G. Călinescu
Notă. Conform programei şcolare în vigoare, examenul de bacalaureat nu implică studiul monografic al scriitorilor canonici, ci studierea a cel puţin unui text din opera acestora. Textele literare la prima vedere pot aparţine atât autorilor canonici, cât şi altor autori studiaţi.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Profil uman sau real?