Întrebare recomandată | sandmonkey a întrebat:

Salut
Imi puteti spune care e diferenta dintre examenul Cambridge,IELTS si TOEFL?
Care este cel mai imp, cel mai usor/greu (chestii de genul)? Dau funda

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Buna!
Uite aici o scurta comparatie intre ele :
http://centrultutoris.ro/532/
O seara frumoasa :)

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E mai important IELTS deoarece il recunosc mai multe facultati din afara dar te tine doar 2 ani. Daca nu pleci pe moment, adica imediat dupa ce-l dai, si vrei doar un examen de limba sa-l ai pe viata, mai bine Cambridge. Ca nivel mi se par relativ la fel.

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Vreau sa fac unatc si dupa sa plec.

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

N-are rost atunci. Ti-am zis ca asta il folosesti pentru admiteri la facultati. In rest mai rar te intreaba cineva de ele si atunci cam poti sa prezinti si un certificat Cambridge.

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Cambridge am vrut initial, dar multi zic ca e mai greu si.laughing

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

Eu l-am dat si l-am luat, nu stiu ce sa zic, recomandarea mea ar fi sa faci pregatire ca te ajuta mai mult si sa lucrezi de pe manualele lor ca sa te obisnuiesti cu stilul. Pregateste-te cu un an inainte ca sa ai timp sa te pui la punct calumea

| sandmonkey explică (pentru Adry05):

Si examenul cambridge tine 'pe viata'?

| Adry05 a răspuns (pentru sandmonkey):

Da.

| Platon_Dorina_1998 a răspuns (pentru sandmonkey):

Dar daca ai nevoie de el pentru ceva, uneori nu il accepta daca e mai vechi de 2 ani.