| DorofteiLuptatorul a întrebat:

Salut, imi puteti spune ce sa imi repet si ce trebuie sa fac ca sa iau nota mare la examenul din clasa a 8 a pentru Romana?

Răspuns Câştigător
| BaciuFlorin a răspuns:

Sincer, nu conteaza ce sa repeti ideea e sa iti placa, eu in clasa a 8-a eram sipca, bun de nimic, spre sfarsitul anului mi-am pus putin mintea la contributie si am conceput acest plan:
1) Sa aflu ce Carti sunt necesare sa le invat
2) Sa caut rezumate in prima faza sa inteleg despre ce este vorba
3) Daca imi placeau (le atribuiam chestii din viata mea sau faceam pur si simplu caterica) luam carile la citit laughing
4) Imi structuram proriile rezumate si le citem din cand in cand
Iar restul lectiilor fi si tu atent in clasa la ore, te asigur ca o sa prinzi din clasa esentialul daca nu intelegi o pui pe profesoara sa repete
In rest ce sa zic spor la Examen

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

"I'm not too old for this SHlT" (citat din Lethal Weapon 4) big grin

| Cduncfujndf a răspuns:

Deci, nu e greu deloc ceea ce ai de făcut ca să iei o notă bună. Trebuie să îți cumperi o carte cu modele de teste pentru Evaluarea Natională.
Trebuie să te uiți la exerciții și să vezi că nu îți dă chiar din tot ce ai făcut din clasa a 5a până în a 8a. De exemplu, la subiectul 1, cere de obicei sinonime, omonime, antonime, cuvinte dervate.
Trebuie să repeți fiecare gen:genul liric, epic și dramatic( pe care o să îl înveți anul ăsta ). Trebuie să știi decât trăsăturile la fiecare și să ții minte fiecare trăsătură cărei specie literare îi aparține.(Știu că sună greu, dar nu este).
Fii atent și la ce zic profesorii și important cu o zi înainte de examen, asigură-te că te culci devreme ca să fi odihnit.
Când ești în sală, înainte de examen, înainte să începi să scrii stai 2-3 minute și calmează-te, încearcă să scapi de emoții.