| Ioan489 a întrebat:

Ce mai trebuie sa repet pentru examenul la romana. Examenul ala, la sfarsit de clasa a 8-a.

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Incearca sa stapanesti bine subiectiva si predicativa ca, in ultima vreme, astia care fac subiectele au dezvoltat o mare fixatie pentru astea doua subordonate.
Invata caracteristicile pentru toate genurile literare, ca sa-ti fie usor sa argumentezi indiferent ce text ai avea.
Invata sa te exprimi clar, logic, concis si, mai ales, corect gramatical.
Bafta!

| fuzzer a răspuns:

Genul epic,liric.Fa compuneri, de caracterizare, compuneri imaginative, texte argumentative.
La text argumentativ, nu stiu de ce am impresia ca o sa cada urmatoarea cerinta:Faceti un text argumentativ (20-25 randuri),despre importanta lecturii in dezvoltarea intelectuala a omului,sau ceva de genu,sa argumentezi importanta lecturii in viata tinerilor.
Si la gramatica:sinonime, antonime, omonime, si propozitiile:completive directa, indirecta etc.

| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

1.Genul epic:Schita,Nuvela, Romanul, Fabula, Basmul, Balada.
2.Genul lirictongueastelul, Imnul, Doina(Nu prea se da imn si doina).
3.Figurile de stil
4.Versificatia
5.Modurile de expunere
6.Subordonatele(ne-a zis fara concesiva si consecutiva)
7.Substantivul,adjectivul,pronumele,numeralul,adverbul,complementul,atributul
8.Prepozitii,conjunctii,interjectii.
9.Semnele ortografice
10.Sinonime.Antonime.Omonime.
11.Mijloacele interne de imbogatire a vocabularului
12. functiile sintactice!
13.Sa inveti sa faci o compunere imaginativa.