| Daialav a întrebat:

imi puteti spune si mie idei pentru un proiect la fizica cu energie solara?

1 răspuns:
| maria6 a răspuns:

Http://www.technocad.ro/RO/asistenta.html
Energia solara
Prin energie solara se intelege energia care este direct produsa prin transferul energiei luminoase radiata de Soare in alte forme de energie. Aceasta poate fi folosita ca sa genereze energie electrica sau la incalzirea aerului si apei. Desi energia solara este regenerabila si usor de produs, problema principala este ca soarele nu ofera energie constanta pe parcursul unei zile, in functie de alternanta zi-noapte, conditii meteo, anotimp.

Instalatiile solare sunt de 2 tipuri: termice si fotovoltaice. Cele fotovoltaice produc direct energie electrica, cele termice ajuta la economisirea altor combustibili (lemn, gaz) în proportie de 75% pe an. O casa care are la dispozitie ambele instalatii solare (cu panouri fotovoltaice si termice în vid) poate fi considerata « independenta energetic » (deoarece energia acumulata ziua în baterii este apoi trimisa în retea si utilizata dupa necesitati).

Panourile solare produc energie electrica cca. 9h/zi (calculul se face pe minim; iarna ziua are 9 ore) alimentand consumatorii si incarcand in acelasi timp acumulatorii.

Instalatiile solare functioneaza chiar si atunci cand cerul este înnorat. De asemenea sunt rezistente la grindina (în cazul celor mai bune panouri).