| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a suspendat permisul pe 90 de zile (pentru prima data) pentru viteza sad, am inteles ca este un test pentru redobandirea permisului mai devreme cu 30 de zile. Testul consta in 13 intrebari din 15, dar din ce vor fi aceste intrebari, ma puteti ajuta va rog, vor fi cele de la sala, sau altele, ce fel de intrebari vor fi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TCosminn a răspuns:

Intrebarile sunt cele de actualitate Mihaela, de pe DRPCIV. Nu ai de ce sa iti faci griji, dupa anul de la numele tau nu ai de multi ani permisul, asa ca nu ai de ce te ingrijora.

| mihela94 a răspuns (pentru TCosminn):

Multumesc mult pentru raspuns. :*

| TCosminn a răspuns (pentru mihela94):

Pentru putin. Succes la examen!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."
Intrebarile sunt de genul acelora care se dau si la proba teoretica pentru obtinerea permisului de conducere.